Na ndiqni në:

Kolumbia dhe Belize njohën Kosovën shtet sovran dhe të pavarur

Dje, Kolumbia ka njohur zyrtarisht Republikën e Kosovës shtet sovran dhe të pavarur. Lajmin ia konfirmoi ministrit Hyseni ambasadorja e Misionit të Përhershëm të Kolumbisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (Nju-Jork), Claudia Blum de Barberi.

Ndërkohë, Qeveria e Kolumbisë e ka bërë zyrtare njohjen e Republikës së Kosovës, në web-faqen zyrtare të saj.

Po ashtu, në zyrën e Presidentit të Republikës së Kosovës ka arritur letra zyrtare e njohjes nga ana e Belizes.

Ministri i punëve të Jashtme, Skender Hyseni, përmes disa kanaleve zyrtare, është informuar se së shpejti Kosovën do ta njohin edhe disa vende të Amerikës Qendrore dhe Jugore.

Aktualisht Kosovën shtet i pavarur dhe sovran e kanë njohur 45 shtete. 

Numri dy i qeverisë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, konfirmon suksesin e Kosovës në kryesimin e radhës së Procesit të Bashkëpunimit të Europës Juglindore pa cilësimet e imponuara nga vende mos njohëseZëvendësministri Dedaj: Arbëreshet janë krenaria heroike e Arbërisë!Vijon vizita e ministrit të jashtëm të Kosovës në Sofje: takim me shefen e Komisionit të Politikës së jashtme të Kuvendit të Bullgarisë dhe pjesëmarrje në Forumin e Odave të Tregtisë dhe Industrisë së dy vendeveMinistri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin në Kanada, ku humbën jetën 10 dhe u plagosën 15 persona