Na ndiqni në:

Dua Lipa merr nominim në çmimet muzikore të BBC-së

Prishtinë, 22 nëntor 2017 - Dua Lipa është nominuar kësisoj në një nga kategoritë e BBC Music Awards. Albumi i saj është nominuar në mesin e albumeve më të mira britanike, krahas Ed Sheeran, Calvin Harris, Stormy, RagnBoneMan dhe The XX. Çmimet do të ndahen në 8 dhjetor në BBC Radio 2, ku edhe do të prezantohet një program me muzikën më të re.

Pos Dua Lipës, në program do të kontribuojnë edhe Stormzy, Foo Fighters, Nile Rodgers, Rag’n’Bone Man, Liam Gallagher, Sampha, George Ezra, Blossoms, Nick Grimshaw, Mistajam, shkruan KultPlus. Janë vetëm katër kategori të këtyre çmimeve, tri prej të cilave kanë publikuar emrat ndërsa kategoria për BBC Music Introducing Artist of the Year do të publikohet më vonë.

Artist of the Year

Ed Sheeran
Harry Styles
Kendrick Lamar
Lorde
Rag’n’Bone Man
Stormzy

British Album of the Year

Calvin Harris – Funk Wav Bounces Vol. 1
Ed Sheeran – ÷
Dua Lipa – Dua Lipa
Rag’n’Bone Man – Human
Stormzy – Gang Signs & Prayer
The xx – I See You

Live Performance of the Year

Boy Better Know – Glastonbury
Depeche Mode – Glasgow Barrowlands, 6 Music Festival
Foo Fighters – Glastonbury
Katy Perry – Radio 1’s Big Weekend 2017
Chic feat. Nile Rodgers – Glastonbury
U2 – The Joshua Tree Tour 2017

Burimi:http://www.kultplus.com/showbiz/dua-lipa-merr-nominim-ne-cmimet-muzikore-te-bbc-se/

“The Times”: Elbenita Kajtazi, fëmija i luftës që këndoi për ta mposhtur frikënRockuzinë sjellë Metal United World Wide në KosovëKori i Filarmonisë së Kosovës me tri koncerte në Angli“With a Cup of Sugar” nëpër SHBA me të vërtetën për Kosovën