Na ndiqni në:

Kosovarët Lum Veseli dhe Andi Bajgora, aktorët më të mirë në Majorka të Spanjës

Prishtinë, 17 nëntor - Festivali i Filmit në Majorka të Spanjës ka nis më 10 nëntor dhe është mbyllur më 15 të po këtij muaji, ku edhe janë ndarë çmimet.

Lum Veseli dhe Andi Bajgora, dy aktorët e filmit “Shok”, me regji të Jamie Donoughue janë shpallur si aktorët më të mirë të këtij Festivali.

Në këtë edicion, të vetmet çmime që kanë shkuar për Kosovën janë këto të dy aktorëve të filmit “Shok”, ndërkaq çmimet e tjera kanë shkuar për filma të shteteve ndryshme të botës.

Ngjarja e filmit i takon periudhës së luftës në Kosovë, kur vendi ishte nën okupimin e Serbisë. Këtu sprovohen kufijtë e miqësisë mes dy fëmijëve të cilët luftojnë për të mbijetuar gjatë luftës në Kosovë.

Në këtë film luajnë: Lum Veseli, Andi Bajgora, Melihate Qena, Aurita Agushi, Eni Cani, Armond Morina, Eshref Durmishi, Sunaj Raca, Luan Kryeziu, Astrit Kabashi, Xhevdet Jashari, Kushtrim Sheremeti, Fisnik Ademi, Besnik Krapi etj.

Asistente e regjisë është regjisorja kosovare Blerta Basholli ndërsa drejtor i fotografisë është skocezi Philip Robertson.

Burimi: KultPlus.com 

Rockuzinë sjellë Metal United World Wide në KosovëBlick promovon bukuritë e Kosovës, publikon pamje fantastike nga maja e Gjeravicës“The Times”: Elbenita Kajtazi, fëmija i luftës që këndoi për ta mposhtur frikën“Kosova është kudo” hapi festivalin e letërsisë në St.Gallen