3402 - Single_lajmi | Ministria e Puneve te Jashtme
MPJ
  • SHARE
  • PRINT

RollingStone: Dua Lipa, luftëtarja e muzikës pop për dashurinë

Prishtinë, 26 shkurt 2018 - Prestigjiozja “RollingStone” i ka kushtuar një artikull këngëtares shqiptare, Dua Lipa. Në shkrimin me titull: “Dua Lipa, luftëtarja e muzikës pop për dashurinë”, revista e njohur amerikane ka flet për hapat e këngëtares drejt majave të industrisë muzikore.

 

“Lipa fillon me këngën ‘Homesick’, një baladë që e shkroi me Chris Martin, e cila është larg prej katalogut të këngëve të saj. Muzika e mbushi shtëpinë e Lipës fal babait të saj, i cili ishte pjesë e një bendi kosovar që quajtur Od, një këngë e ngadalshme për zërin e saj të pasur dhe kumbues. E bën për kënaqësi. Pastaj kishin një këngë të madhe të titulluar ‘Beso në Diell’, shkruan revista. “Rolling Stone” gjithashtu ka shkruar për jetën e Dua Lipës në Prishtinë. “Mund të flisja gjuhën, por nuk mund të lexoja dhe të shkruaja, prandaj kthimi ishte i fishkëm – fëmijët tjerë nuk bënin gabime në detyrat e shtëpisë. Jo vetëm kjo, por isha nxënëse e re në shkollë kur të tjerët kishin formuar shoqëritë e tyre. Para dy verave kam bërë një koncert në Kosovë dhe unë me bendin vendosëm që ta befasojmë babanë duke kënduar atë këngë. Ishte surreale, sepse audienca po e këndonte me ne”, është shprehur Dua Lipa.Burimi:http://zeri.info/kultura/188039/rollingstone-dua-lipa-luftetarja-e-muzikes-pop-per-dashurine/ 

Foto Galeria