563 - Lajmet | Ministria e Puneve te Jashtme
MPJ
MPJD kundërshton reagimin e Rusisë, raportet Kosovë - Serbi mund të ndërtohen vetëm mbi parimin e reciprocitetit

Prishtinë, 7 prill 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës kundërshton reagimin e Ministrisë së Pun…

MPJ
MPJD u vjen në ndihmë mijëra shtetasve, rastet emergjente po kthehen në Kosovë

Prishtinë, 31 mars 2020 – Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje,…

MPJ
Kushdo që hyn në Kosovë, dërgohet për 14 ditë në karantinë

Thirrje për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës jashtë vendit Për shkak të situatës s&…

MPJ
Njoftim me rëndësi, kontakto Ambasadën për afatin e qëndrimit dhe mundësitë e kthimit në Kosovës

Të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës që kanë mbetur jashtë kufijve shtetëror të Republik…

MPJ
INFORMOHU, THIRR NUMRIN EMERGJENT!

Të nderuar qytetarë, bashkatdhetarë kudo që jeni, Virusi COVID-19 është shpërndarë gjithandej nëpër…

MPJ
MPJD vazhdon pezullimin e shërbimeve për apostilimin dhe legalizimin e dokumenteve

Prishtinë, 29 mars 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka vazhduar pezullimin e shërbimeve p…

MPJ
Pas tërmetit që goditi Zagrebin, Ministri Konjufca shpreh solidaritetin me popullin mik kroat

Prishtinë, 22 mars 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës&…

MPJ
Ministri Konjufca kërkon ndihmën e shefit të diplomacisë së BE-së për lirimin e Mehemtajt nga burgu në Serbi

Prishtinë, 14 mars 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. GlaukKonjufc…

MPJ
Mbrohu nga COVID-19! Frikë JO! Kujdes PO!

Qytetarë të nderuar, Bashkatdhetarë në vende të ndryshme të botës, Ambasadat e Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri Konjufca priti diplomatin Kostilník, flasin për njohjen dhe zyrën e Kosovës në Sllovaki

Prishtinë, 13 mars 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjuf…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin japonez,jorezident ne Kosovë, z. Mizutani

Prishtinë, 13 mars 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. GlaukKonjufc…

MPJ
Ministri Konjufca mori pjesë në Takimin e Ministrave të Jashtëm në kuadër të Procesit të Berlinit

Shkup, 9 mars 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjufca, ka mar…

MPJ
Ministri Konjufca priti Nënsekretarin e Shtetit të Finlandës

Prishtnë, 9 mars 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjufca, ka p…

MPJ
Refuzohet kërkesa e Sekretarit të Zyrës së Presidentit të Serbisë për të vizituar Kosovën

Prishtinë, 12 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, refuzoi të enjten kërkesën e Sekretarit t&eu…

MPJ
Njoftim: MPJD pezullon apostilimin dhe legalizimin e dokumenteve, veç rasteve emergjente

Prishtinë, 13 mars 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD), duke u …

MPJ
MPJD demanton raportin e Federatës Ruse për të drejtat e pakicës serbe në Kosovë

Prishtinë, 6 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës së Republikës së Kosovës kundë…

MPJ
MPJD kërkon që Serbia të respektojë të drejtën e lëvizjes së lirë

Prishtinë, 6 mars 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës i bën thi…

MPJ
Hapet edicioni “Javët e Frankofonisë”, mundësi për qasje në kulturën frankofone

  Prishtinë, 5 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, si koordina…

MPJ
Ministri Konjufca dënon aktin terrorist në Kabul, ngushëllon familjet e viktimave dhe popullin afgan

Prishtinë, 7 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, ka pranuar me ke…

MPJ
Grupi i Vishegradit, anëtarësimi i Ballkanit Perëndimor është interes strategjik për BE-në

Pragë, 29 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Diasporës i Republikës së Kosovës, z. GlaukKonjufc…

MPJ
MPJD – BE, punëtori e përbashkët mbi vlerësimin e kërcënimeve hibride

  Prishtinë, 3 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, në bas…

MPJ
MPJD mirëpiret fillimin e gjykimit për rrëzimin e aeroplanit të “Malaysia Airlines”

  Prishtinë, 6 mars 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës, ka mi…

MPJ
MPJD dënon sulmin vetëvrasës afër Ambasadës Amerikane në Tunizi

Prishtinë, 6 mars 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës (MPJD) e Republikës së Kosovës,dënon fu…

MPJ
Kosova dhe Polonia kanë nevojë për avancimin e marrëdhënieve bilaterale

Pragë, 28 shkurt 2020 – Pas përfundimit të Konferencës të ministrave të jashtëm të vendeve të Grupi…

MPJ
Sllovakia për liberalizimin dhe integrimin e Kosovës në BE, Ministri Konjufca kërkon edhe njohjen

  Pragë, 27 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Diaporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk…

MPJ
Ministri Glauk Konjufca u prit nga homologu i tij çek, ministri Tomáš Petříček

Pragë, 26 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Diasporës i Republikës së Kosovës, z.&nbs…

MPJ
Ministri Konjufca në Selanik, rinia kosovare të mos izolohet nga përspektiva evropiane

Selanik, 24 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjufca, po merr…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin jo-rezident të Republikës së Guineas

Prishtinë, 21 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Repubikës së Kosovës, z. Glauk Konju…

MPJ
Deklaratë e Ministrit Glauk Konjufca rreth lajmit për njohjen e Kosovës nga Xhamajka

Prishtinë, 21 shkurt 2020 - Mbrëmë, Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerik&…

MPJ
Ministri Konjufca shfuqizon vendimet e kundërligjshme për konsujt

Prishtinë, 20 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, z. Glauk Konjufca duke u mbështetur në nenin 93,…

MPJ
Ministri Konjufca shpreh ngushëllime popullit turk për viktimat e termetit

Prishtinë, 24 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk Konjufca, …

MPJ
Ministri Konjufca: Me Shqipërinë ka gjithmonë hapësirë për bashkëpunim

Prishtinë, 19 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z. Glauk…

MPJ
Ministri Konjufca vizitoi Shtutgartin, “kryeqytetin” e diasporës shqiptare

Ministri Konjufca vizitoi Shtutgartin, “kryeqytetin” e diasporës shqiptare Shtutgart, 18 shkurt 2020 - Me rastin e 12-vjetorit t&eum…

MPJ
Ministri Konjufca në Nyrnberg, shënohet 12-vjetori i Pavarësisë dhe njëvjetori i rithemelimit të Shkollës Shqipe

Nyrnberg, 17 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, z.GlaukKonjufca, pas përfundimit të Konferenc&eu…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorët e vendeve anëtare të SEECP

Prishtinë, 18 shkurt 2020 – Ambasadorët e vendeve anëtare të Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglin…

MPJ
Republika e Kosovës, partnere kredibile e Koalicionit Global Kundër Daesh

Londër, 19 shkurt 2020 - Në cilësinë e kryesuesit të delegacionit të Republikës së Kosovës, Zv.Drejt…

MPJ
Ministri Konjufca vazhdon takimet me ambasadorë, kërkon forcim të mbështetjes për Kosovën

Prishtinë, 13 shkurt 2020–Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufc…

MPJ
Ministri Konjufca falënderon homologun e tij italian për vizitën e shpejtë dhe mbështetjen e gjithanshme

Prishtinë, 11 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca,  një …

MPJ
Ministri vlerëson raportet e mira me Çekinë, gati të pres kryediplomatin çek në Prishtinë

Prishtinë, 7 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të premten…

MPJ
MPJD dënon dhunën e ushtruar ndaj presidentit venezuelas, Juan Guaido

Prishtinë, 14 shkurt 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme dhe e Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD) vazhd…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin austriak, i kërkon ndihmë për të ndalë fushatën e Serbisë

Prishtinë, 6 shkurt 2020 -  Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të enjten,…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin Heldt, me Gjermaninë bashkëpunim të gjithanshëm

Prishtinë, 5 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të mërkur&e…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin Sakar, konfirmohen raportet e mira me Turqinë

Prishtinë, 5 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të më…

MPJ
Kosova dhe Britania e Madhe do të kenë raporte të shkelqyeshme edhe pas Brexit-it

Prishtinë, 5 shkurt 2020 - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, priti të më…

MPJ
Ministri Konjufca priti ambasadorin Orlando

Prishtinë, 5 shkurt 2020 – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të m&…

MPJ
Në MPJ u bë dorëzim-pranimi i detyres ministrore

Prishtinë, 4 shkurt 2020 – Ministri i ri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z.Glauk Konjufca, të ma…

MPJ
Ministri Pacolli në Berlin: Kërcënimi më i madh për Ballkanin Perëndimor është tregtia e paligjshme e armëve nga shteti serb

Berlin, 31 janar 2020 – Zëvendëskryeministri i Republikës së Kosovës, njëherësh Ministër i Punëve t…

MPJ
MPJ udhëzon shtetasit e Kosovës të shmangin udhëtimet në Kinë

Prishtinë, 30 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme u bën thirrje shtetasve të Republikës së Kosovë…

MPJ
MPJ mirëpret propozimin amerikan për paqe midis Izraelit dhe palestinezëve

Prishtinë, 29 janar 2020 – Pas nxjerrjes së propozimit për paqe në Lindjen e Mesme nga Shtetet e Bashkuara të Amer…

MPJ
MPJ njoftohet nga BE-ja për largimin zyrtar të Britanisë së Madhe

Prishtinë, 29 janar 2020 - Ministria e Punëve te Jashtme e Republikës së Kosovës është njoftuar zyrtarisht nga…

MPJ
Betohen diplomatët e rinj të Shqipërisë, të pranishëm edhe ministrat Cakaj e Pacolli

Tiranë, 27 janar 2020 – Zëvendëskryeministri i Parë i Republikës së Kosovës, njëherësh Minist&…

MPJ
Kosova bëhet anëtare e ICAR

Prishtinë, 30 janar 2020 – Kosova është bërë anëtare e Komitetit Ndërkombëtar për Regjistrimin…

MPJ
Hyn në fuqi “Marrëveshja për luftë kundër trafikimit me qenie njerëzore”, me Maqedoninë e Veriut

Prishtinë, 28 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi marrëveshja ndërkombë…

MPJ
Masakra e Reçakut, Ministri Pacolli bën thirrje për vendosjen e drejtësisë

Prishtinë, 15 janar 2020 - Me rastin e përvjetorit të Masakrës së Reçakut, Ministria e Punëve të Jashtme e R…

MPJ
Delegacioni i MPJ-së në Iowa, përfaqëson Kosovën në ceremoninë shtetërore të Gardës Kombëtare

Des Moines, 16 janar 2020 – Me ftesë të Goverantors së shtetit Iowa, znj.Kim Reynolds, në cilësinë e për…

MPJ
Kosova përkrah aleatëve, dënon sumlet ushtarake të Iranit ndaj bazave amerikane në Irak

Prishtinë, 10 janar 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon sulmet ushtarake të…

MPJ
MPJ me udhëzime për misionet diplomatike dhe shtetasit e Kosovës në Lindjen e Mesme

Prishtinë, 8 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton të gjithë shteta…

MPJ
Akademia Diplomatike mban trajnimin për protokollin shtetëror

Prishtinë, 16 janar 2020 - Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovë…

MPJ
Fillon trajnimi “Fulbright” për lidership dhe menaxhment për nivelin e lartë të MPJ-së

Prishtinë, 20 janar 2020 - Akademia Diplomatike e Republikës së Kosovës, me përkrahjen e Ambasadës së Shteteve…

MPJ
Përfaqësuesit e MPJ-së takohen me Gardën Kombëtare të Iowa-s

Des Moines, 14 janar 2020 - Gjatë ditës së dytë të vizitës në Iowa, Zv.Drejtori i Përgjithshëm, z.As…

MPJ
Hyn në fuqi “Marrëveshja për njohjen reciproke të patent shoferëve”, Kosovë – Maqedoni e Veriut

Prishtinë, 14 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi “Marrëveshja pë…

MPJ
Hyn në fuqi marrëveshja për bashkëpunim ndërkufitar me Maqedoninë e Veriut

Prishtinë, 14 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi Marrëveshja IPA II pë…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi priti në takim drejtoreshen gjermane për Evropën Jug-Lindore

  Prishtinë, 10 dhjetor 2020 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj.…

MPJ
Hyn në fuqi marrëveshja për bashkëpunim ndërkufitar me Republikën e Shqipërisë

Prishtinë, 16 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi Marrëveshja IPA II pë…

MPJ
Hyn në fuqi marrëveshja për bashkëpunim ndërkufitar me Republikën e Malit të Zi

Prishtinë, 16 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme njofton se ka hyrë në fuqi Marrëveshja IPA II për vi…

MPJ
Iowa, Delegacioni i MPJ-së u prit nga Zëvendës Guvernatori dhe Sekretari i Shtetit

Des Moines (Iowa), 13 janar 2020 – Një delegacion i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kos…

MPJ
Kosova uron Juan Gauido, dënon Maduron për dhunim të demokracisë në Venezuelë

Prishtinë, 10 janar 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është duke përcjell…

MPJ
Ambasadori Mjeku akreditohet te Mbreti Saudit Selman

Rijad, 8 janar 2020 - Ambasadori i Republikës së Kosovës, z.Lulzim Mjeku i dorëzoi të mërkurën letrat kredenci…

MPJ
MPJ fton shtetasit e Kosovës që mundësisht të shmangin udhëtimin nëpër Serbi

Prishtinë, 6 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton të gjithë s…

MPJ
Kosova në Frankofoni - befasi e këndshme

Prishtinë, nëntor 2019 - Megjithëse Kosova nuk është një vend Frankofon, ka marrë vendimin e mahnitshëm pë…

MPJ
Kosova alarmon Bashkimin Evropian për arrestimin e shtetasit kosovar në Serbi

Prishtinë, 4 janar 2020 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon ashpër arrest…

MPJ
Kosova dënon sulmet ndaj Ambasadës Amerikane në Bagdad

Prishtinë, 3 janar 2020 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon fuqishëm sulmet e f…