465 - Lajmet | Ministria e Puneve te Jashtme
MPJ
Rockuzinë sjellë Metal United World Wide në Kosovë

Prishtinë, 2 maj 2018 - Metal United World Wide (MUWW), koncerti me famë botërore që organizohet në 70 shtete e përfshin…

MPJ
Kori i Filarmonisë së Kosovës me tri koncerte në Angli

Prishtinë, 2 maj 2018 - Publiku anglez për herë të parë do të ketë rastin të dëgjojë Korin e Filarmo…

MPJ
Aktori shqiptar në një film me Sylvester Stallone e Michael B. Jordan

Aktori shqiptar Marko Caka, vazhdon të jetë protagonist në filmat e mëdhenj hollivudian, shkruan KultPlus.    Kës…

MPJ
“Frankenshtain” rikthen Ilir Bokshin në Teatrin Kombëtar të Tiranës

“Frankenshtain” bazuar në veprën e Mary Shelley dhe i dramatizuar nga Tim Kelly, është produksioni më i fundit i …

MPJ
“Kosova është kudo” hapi festivalin e letërsisë në St.Gallen

Prishtinë, 30 mars 2018 - Pas turneut me prezantime të përbashkëta në disa qytete të Kosovës, grupi i poetëve …

MPJ
“With a Cup of Sugar” nëpër SHBA me të vërtetën për Kosovën

Prishtinë, 29 mars 2018 - Pamja e Rugovës sa vjen e del në pah, derisa kamera lëviz nëpër tunel. Drita që bie mbi n…

MPJ
N-ja çon në Londër rrëfimin për NEWBORN-in

Prishtinë, 29 mars 2018 – Pesë vjet më parë Monumenti i Pavarësisë së Kosovës, NEWBORN, do të merrt…

MPJ
Omar Zatriqi fiton çmimin si kompozitori më i mirë në Irlandën Veriore

Prishtinë, 29 mars 2018 - Omar Zatriqi, me prejardhje nga Peja, ka fituar çmimin e parë në një konkurs të rënd&eu…

MPJ
“The Times”: Elbenita Kajtazi, fëmija i luftës që këndoi për ta mposhtur frikën

Prishtinë, 28 mars 2018 - Derisa ushtarët ia kishin drejtuar pushkën në kokë, Elbenita Kajtazi asokohe shtatëvjeç…

MPJ
Blick promovon bukuritë e Kosovës, publikon pamje fantastike nga maja e Gjeravicës

Prishtinë, 28 mars 2018 - Përpos kuzhinës së pasur tradicionale, mikpritjes, trashëgimisë kulturore, Kosova shquhet edhe…

MPJ
Kosova në karate fiton tri medalje në Kampionatin Ballkanik

Prishtinë, 26 mars 2018 - Kombëtarja e Kosovës në karate fitoi tri medalje në ditën e dytë të Kampionatit Ball…

MPJ
Oborri fiton çmimin për videoklipin më të mirë në Venecia

Prishtinë, 26 mars 2018 - Videoklipi i këngës “Gjuj me dritë” nga bendi nga Prishtina, Oborri ka fituar çmimin …

MPJ
Kosova mposht Azerbajxhanin, rrit gjasat për kualifikim

Prishtinë, 23 mars 2018 - Kosova U21 ka shënuar një fitore shumë të rëndësishme ndaj Azerbajxhanit në Mitrovic…

MPJ
Feride Rushiti nderohet nga Departamenti Amerikan i shtetit me çmimin “Gratë e guximshme”

Prishtinë, 23 mars 2018 - Feride Rushiti është në mesin e grave që Shteti Amerikan i nderon këtë vit me Çmim…

MPJ
“Me dasht’…” në festivalin prestigjioz të Kanadasë

Prishtinë, 22 mars 2018 - Në ekranin e një prej festivaleve më të mëdha botërore të filmit dokumentar, do t&eu…

MPJ
Sihana Badivuku me koncert në Itali

Prishtinë, 22 mars 2018 - Violinistja Sihana Badivuku së shpejti do të paraqitet me një koncert të radhës në Ragusa…

MPJ
13-vjeçari nga Kosova, fitues i vendit të parë në “Palaio Faliro Guitar Festival” në Athinë

Prishtinë, 21 mars 2018 - 13 vjeçi nga Mitrovica, Diar Aliu, nxënës i klasës së 7-të, ishte pjesëmarrës…

MPJ
Filmi i Zgjim Terziqit, pjesë e festivalit The Brussels Short Film Festival

Prishtinë, 21 mars 2018 - Filmi i shkurtër “Një Muaj” me skenar dhe regji nga Zgjim Terziqi dhe producent Agon Syla do t&eu…

MPJ
Kori “Siparantum” i Pejës përfaqëson Kosovën në festivalin koreve botërore në Francë

Prishtinë, 20 mars 2018 - Kori “Siparantum” i qytetit të Pejës do të jetë pjesë e festivalit ndërkomb&e…

MPJ
Festivali tre ditor sjellë në parkun e Gërmisë Dua Lipën dhe dy yje të tjerë botëror

Prishtinë, 20 mars 2018 - Dua Lipa do të jetë pjesë e festivalit tre ditor ‘Sunny Hill’ i cili do të mbahet n&eum…

MPJ
“Martesa”, filmi i Blerta Zeqirit me premierë edhe në Turqi

Prishtinë, 19 mars 2018 - Filmi i metrazhit të gjatë “Martesa” me regjisore Blerta Zeqirin do të ketë premier&eum…

MPJ
“Aga” nga Lendita Zeqiraj në mesin e projekteve të përzgjedhura për “Meeting Point”

Prishtinë, 19 mars 2018 - Njëzetë e tre projekte filmike do të prezantohen në edicionin e nëntë të Meeting Poi…

MPJ
Prezantimi në Poloni, piktores Albana Ejupi i hap dyer të reja

Prishtinë, 16 mars 2018 - Cikli dyshe i veprës “Aktor shqiptar” ka zënë vend në ambiente të galerisë n&…

MPJ
Elbenita Kajtazi, gjysmëfinaliste në konkursin Glyndebourne Opera Cup

Prishtinë, 16 mars 2018 - Në Glyndebourne të Anglisë, në një nga shtëpitë operistike më me nam, sopranoja…

MPJ
Dokumentari për Runikun e Petrit Halilajt shfaqet në Washington

Prishtinë, 15 mars 2018 - Kultplus ju sjellë artikull në të cilin artist Petrit Halilaj flet për artefaktet që mungojn&e…

MPJ
“The New Body” nga Astrit Ismaili sonte në Digital Spring Festival

Prishtinë, 14 mars 2018 - Artisti nga Kosova Astrit Ismaili, po prezantohet në “Digital Spring Festival” me projektin tij të…

MPJ
Rita Ora dhe Dua Lipa nominohen në të njëjtën kategori në “Echo Awards”

Prishtinë, 14 mars 2018 - Emrat e këngëtareve shqiptare, nuk po mungojnë në asnjë event të madh artistik. Dua Lipa …

MPJ
“Vienna World Orchestra” në Prishtinë më 31 mars

Prishtinë, 13 mars 2018 - Ansambli 8 anëtarësh “Vienna World Orchestra” do të mbajë koncert në Prishtinë…

MPJ
Në Zvicër hapet ekspozita e piktorit Sylë Mujaj

Prishtinë, 13 mars 2018 - Në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bernë të Zvicrës është h…

MPJ
Rita Ora pjesë e festivalit më të madh të BBC-së

Prishtinë, 12 mars 2018 – Artistja me famë botërore Rita Ora, do të jetë pjesë e festivalit të BBC-së, &…

MPJ
Filmi “Martesa” me tri shfaqje në festivalin e njohur çek

Prishtinë, 12 mars 2018 - Filmi “Martesa” – i cilësuar si një prej dramave më të mira evropiane të vit…

MPJ
Në Kosovë nisin “Javët e Frankofonisë 2018”

Prishtinë, 7 mars 2018 - Ambasada e Francës në Kosovë bën të ditur se nesër nisë dhe do të zgjasë de…

MPJ
“DAM”-i me mesazhe për paqe dhe shifër rekorde të pjesëmarrësve

Prishtinë, 6 mars 2018 - Festivali ndërkombëtar i muzikës tashmë ka rezervuar datat për edicionin e radhës.  …

MPJ
Regjisorja e “Ariut të kristaltë” që u inspirua nga Kosova

Prishtinë, 6 mars 2018 - Një artikull për refugjatët kosovarë në Holandë do të bëhej sebep që regjis…

MPJ
Karatesti Nishevci fiton të artën në Salzburg

Prishtinë, 5 mars 2018 - Karateisti kosovar Herolind Nishevci e ka fituar medaljen e artë në garën e Serie A në Salzburg t&eu…

MPJ
Arta Ramadani pranzaton romanin “Kosovar” në Panairin e Lepizigut

Prishtinë, 5 mars 2018 – Autorja Arta Ramadani, që jeton në Gjermani në gjatë këtij muaji publikon romanin e par&e…

MPJ
Destan dhe Barbara Gashi vijnë me ekspozitën e përbashkët “Mermer dhe ngjyra”

Prishtinë, 2 mars 2018 - Skulptori Destan Gashi dhe piktorja Barbara Gashi do të hapin ekspozitën e radhës, me punime në skul…

MPJ
Burim Haliti me filmat e tij pjesë e “BallkanTage” në Gjermani

Prishtinë, 1 mars 2018 - Ka nis më 22 shkurt ndërsa përfundon më 23 mars. Kjo është ngjarja kulturore “Ballka…

MPJ
Rita Ora sjellë linjën e saj të modës

Prishtinë, 1 mars 2018 - Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka dizajnuar dhe modeluar për disa marka të…

MPJ
Pamja nga Mramori, prej më të mirave në Evropën e mbuluar me borë

Prishtinë, 28 shkurt 2018 - Revista e njohur “Harper’s Bazaar” ka publikuar dhjetë fotografi me skenat më të mir…

MPJ
Dua Lipa në listën e 100 personave më me ndikim nga Vogue

Prishtinë, 28 shkurt 2018 - Revista Vogue ka publikuar sot listën e 100 njerëzve të cilët janë duke frymëzuar njer&…

MPJ
Nezir Kraki, para 20 viteve refugjat i strehuar në Zvicër, sot ligjërues

Prishtinë, 27 shkurt 2018 - Në Universitetin e Gjenevës është mbajtur një konferencë kushtuar Kosovës dhe sfid…

MPJ
“Sundimi i Gruas” përfaqëson Kosovën në festivalin ndërkombëtar të teatrove \'\'RITU\'\' në Belgjikë

Prishtinë, 27 shkurt 2018 - Marigona Bektashi Ferati me shfaqjen “Sundimi i gruas”, po e përfaqëson Republikën e Kosov…

MPJ
Filmi “Martesa”, pjesë e festivalit Roze Filmdagen në Amsterdam

Prishtinë, 26 shkurt 2017 - Filmi “Martesa” do të shfaqet në Amsterdam në kuadër të festivalit Roze Filmdage…

MPJ
RollingStone: Dua Lipa, luftëtarja e muzikës pop për dashurinë

Prishtinë, 26 shkurt 2018 - Prestigjiozja “RollingStone” i ka kushtuar një artikull këngëtares shqiptare, Dua Lipa. N&…

MPJ
Agnus Dei me çmimin kryesor ndërkombëtar në festivalin e Medelinit në Kolumbi

Prishtinë, 23 shkurt 2018 - Filmi kosovar “Agnus Dei” me skenar dhe regji të Agim Sopit, ka triumfuar edhe në festivalin Me…

MPJ
Albumi i Dua Lipës rikthehet në krye të toplistës së iTunes

Prishtinë, 23 shkurt 2018 - Dua Lipa po vazhdon të shënojë suksese me albumin e saj debutues. Ajo është rikthyer në…

MPJ
Natë shqiptare në Brit Awards, Dua Lipa merr dy çmime, Rita Ora shkëlqen me performancë

Prishtinë, 22 shkurt 2018 - Dua Lipa ka qenë ylli i natës së sotme në ceremoninë Brit Awards 2018 duke pasur më s&e…

MPJ
The Telegraph: Elbenita Kajtazi kontaktin e parë me operën e pati përmes You Tube

Prishtinë, 22 shkurt 2018 - Sopranoja Elbenita Kajtazi ka qenë pjesë e gazetës prestigjioze britanike “The Telegraph”,…

MPJ
“Sarabande” për Petrit Çekun premierë në Zagreb

Prishtinë, 21 shkurt 2018 - Në dimrin e vitit 2014, muzikanti nga Kosova që ka shkelur skena prestigjioze, e kishte ftuar miken e tij r…

MPJ
Wanderlust: Pesë arsye se përse duhet ta vizitoni Kosovën

Prishtinë, 21 shkurt 2018 - “Wanderlust” është revistë e themeluar në dhomë të fjetjes gjatë vitit…

MPJ
Visar Morina me “Exil” merr çmimin gjerman për skenarin më të mirë

Prishtinë, 20 shkurt 2018 - Në prani të 600 mysafirëve, ministrja gjermane e Kulturës, Monika Grütters, e ka nderuar reg…

MPJ
Filmi “Martesa” do të shfaqet në Norvegji

Prishtinë, 20 shkurt 2018 - Filmi i metrazhit të gjatë “Martesa”, më regji të Blerta Zeqirit do të shfaqet n…

MPJ
Në New York hapet ekspozita “Frymëmarrja e Jetës së re” sjell kujtime të luftës dhe bukuritë e Kosovës

Prishtinë, 16 shkurt 2018 - Konsullata e përgjithshme e Kosovës në New York, ka nisur aktivitetet për ta kremtuar dekadë…

MPJ
Rita Ora: Mezi pres të vi në Kosovën time

Prishtinë, 16 shkurt 2018 - Rita Ora të shtunën, më 17 shkurt do të performojë në qendër të Prishtinë…

MPJ
“Agnus Dei” shpërblehet me një tjetër çmim në Amerikë

Prishtinë, 15 shkurt 2018 - Filmi Kosovar ‘Agnus Dei’ me skenar dhe regji të Agim Sopit, ka triumfuar në festivalin Global …

MPJ
Rita Ora konfirmon personalisht se do të vijë në Kosovë

Prishtinë, 15 shkurt 2018 – Këngëtarja Rita Ora ka bërë të ditur përmes një mesazhi të publikuar n&…

MPJ
Koncert për 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës në Kroaci

Prishtinë, 14 shkurt 2018 - Bashkësia Shqiptare në Kroaci organizon koncert në sallën prestigjioze Hrvatski glazbeni zavod p&…

MPJ
Dua Lipa, këngëtarja e re me më së shumti klikime në YouTube

Prishtinë, 14 shkurt 2018 - Dua Lipa, është bërë artistja më e re që ka arritur 1 miliardë klikime në kan…

MPJ
Sopranoja Elbenita Kajtazi-Halimi, gjysmëfinaliste në garën prestigjioze në Angli

Prishtinë, 13 shkurt 2018 - Sopranoja e njohur kosovare, e cila po bën karrierë jashtë vendit, është gjysmëfinalist…

MPJ
Për nder të 17 shkurtit, alpinistë nga Kosova “pushtojnë” Kilimanxharon

Prishtinë, 13 shkurt 2018 - Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur drejtuesit e Shoqatës Bjeshkatare-Alp…

MPJ
Akil Gjakova hap kapitull të ri për xhudon kosovare

Prishtinë, 12 shkurt 2018 - Akil Gjakova më në fund mund të ndihet plotësisht i barabartë me xhudistet, nën hijen e…

MPJ
Artistja Alketa Xhafa Mripa me instalacionin “Thinking Of You” në Londër

Prishtinë, 9 shkurt 2018 - Në mars të vitit 2018, artistja Alketa Xhafa Mripa do të jetë sërish në vëmendjen e…

MPJ
Ansambli i Forcave të Sigurisë së Kosovës u prezantua me koncert në Washington DC

Prishtinë, 9 shkurt 2018 - Ambasada e Republikës së Kosovës në Washington DC, për nder të ditës së Pavar&…

MPJ
Tri shqiptare në top listën e Mbretërisë së Bashkuar

Prishtinë, 7 mars 2018 - Tashmë jemi të gjithë dëshmitarë të tre vajzave shumë të talentuara që kan&…

MPJ
Ramë Lahaj vlerësohet për interpretim pasionant e të ngrohtë në Paris

Prishtinë, 7 shkurt 2018 - Pasionant dhe të ngrohtë e ka cilësuar interpretimin e Ramë Lahajt në skenën e Parisit r…

MPJ
Filmi për kitaristin Petrit Çeku nisë rrugëtimin në festivalin ZagrebDox

Prishtinë, 7 shkurt 2018 - Listës së filmave të cilët do të shfaqen gjatë festivalit ZagrebDox i është sh…

MPJ
Kosova në MoMA me modelin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës

Prishtinë, 6 shkurt 2018 - “Towards Concrete Utopia / Arkitektura në Yugosllavi mes viteve 1948–1980” është eksp…

MPJ
Në Bern hapet ekspozita me fotografi për 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Prishtinë, 6 shkurt 2018 - Ambasada e Kosovës në Bern në bashkëpunim me “Ibrahim Kodra Swiss Foundation” hap eksp…

MPJ
Rita Ora fiton çmimin “Best Pop” në “The Global Awards”

Prishtinë, 2 mars 2018 - Rita Ora është një ndër këngëtaret më të suksesshme në rrafshin ndërko…

MPJ
“Agnus Dei”, filmi më i mirë i metrazhit të gjatë në CIFF - Montreal

Prishtinë, 29 janar 2017 - Në Edicionin e vitit 2018 të Canada Indepedent Film Festival, i cili ka përfunduar mbrëmë n&e…

MPJ
Filmi kosovar pjesë e festivalit International Grenzland-Filmtage në Gjermani

Prishtinë, 29 janar 2018 - Me regji të Zgjim Terziqit, filmi i metrazhit të shkurtër “Një Muaj”-“A month&rd…

MPJ
Shyqri Gjurkaj e Naim Spahiu pjesë e ekspozitës “Monolog 3” në Suedi

Prishtinë, 26 janar 2018 - Dy artistët shqiptarë, Naim Spahiu e Shyqri Gjurkaj janë pjesë e ekspozitën ndërkomb&eum…

MPJ
Dy projekte filmike të Kosovës në Festivalin e Filmit të Rotterdamit

Prishtinë, 26 janar 2018 - Ka filluar festivali i filmit të Rotterdamit, pjesë e të cilit është edhe punëtoria Rott…

MPJ
Pianistja kosovare para publikut gjerman me kryeveprën e Bachut

Prishtinë, 25 janar – Vepra “Goldberg Variations” e kompozitorit të njohur Johann Sebastian Bach, e cila përbëhe…

MPJ
Inspiruar nga Arta Dobroshi, publikohet videoja mbi natyrën dhe ambientin

Prishtinë, 25 janar 2018 - “Anti-Litter” është një film i shkurtër prej tre minutash i lansuar sot nga Ambasada e…

MPJ
Dua Lipa, mysafire e shfaqjes së njohur amerikane Saturday Night Live

Prishtinë, 23 janar 2018 - Këngëtarja me prejardhje shqiptare Dua Lipa, e cila po mahnitë botë me zërin e saj të sh…

MPJ
Filmi “Përjetësisht fëmi”, edhe në tri festivale të rëndësishme ndërkombëtare

Prishtinë, 23 janar 2018 - Filmi i shkurtër ‘Përjetësisht fëmi’ /Eternally Child/ i Lorena Sopit do të jet&e…

MPJ
Ekspozita “Rrënjët e shtetit” tregon rrugëtimin e shtetit të Kosovës

Prishtinë, 12 shkurt 2018 - Ekspozita “Rrënjët e shtetit” është ndër aktivitetet që kanë shën…