461 - Lajmet | Ministria e Puneve te Jashtme
MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass, kërkon lidershipin gjerman për liberalizimin e vizave

Strazburg, 12 Dhjetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Përfundon faza e parë e informimit nëpër Komuna të Kosovës mbi Diplomacinë Ekonomike

Prishtinë, 27 dhjetor 2018 - Ka përfunduar faza e parë e informimit nëpër Komunat e Kosovës rreth promovimit të pot…

MPJ
Ratifikohet dhe hyn në fuqi Marrëveshja për “Bashkëpunim Zhvillimor” në mes Kosovës dhe Zvicrës

Prishtinë, 26 dhjetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme ka nderin të njoftojë se Marrëveshja për “Bashk&eu…

MPJ
Ratifikohet dhe hyn në fuqi Marrëveshja për “Bashkëpunim Zhvillimor” në mes Kosovës dhe Gjermanisë

Prishtinë, 26 dhjetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme ka nderin të njoftojë se Marrëveshja për “Bashk&eu…

MPJ
Zëvendësministri Hoti vizitë zyrtare në Stokholm

Stokholm, 24 dhjetor 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Besnik Hoti ka vizituar Suedinë ku është ta…

MPJ
Pas ratifikimit hyn në fuqi Marrëveshja për Promovimin dhe Mbrojtjen e Investimeve në mes të Republikës së Kosovës dhe Kanadasë

Prishtinë, 22 dhjetor 2018 – Pas ratifikimit dhe shkëmbimit të Notave Verbale mbi përfundimin e procedurave të brendshm…

MPJ
Deklaratë për media e Zëvendëskryeministrit të Parë dhe Ministrit të Jashtëm, Pacolli, në lidhje me mandatimin e Ushtrisë së Kosovës

"Të dashur bashkëqytetar të Republikës së Kosovës, Sot kam pasur nderin dhe privilegjin që në vazhdim&e…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi takon Ambasadorët e Egjiptit dhe Katarit, synohet thellimi dhe zgjerimi i bashkëpunimit ndër-shtetëror

Tiranë, 13 dhjetor 2018 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Rejhan Vun…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi pret në takim Drejtoren e Misionit të USAID-t në Kosovë, diskutojnë për bashkëpunimin

Prishtinë, 12 Dhjetor 2018 – Zëvendësministrja e Punëve e Jashtme, znj Rejhan Vuniqi, ka pritur në një takim Drejt…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass, kërkon lidershipin gjerman për liberalizimin e vizave

Strazburg, 12 Dhjetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Mbahet takimi i parë i Bordit të Akademisë Diplomatike të Kosovës

Prishtinë, 6  dhjetor -  U zhvillua takimi i parë dhe konstituues i Bordit Drejtues të Akademisë Diplomatike të Min…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Gambi, takon Presidentin dhe homologun e tij nga ky shtet, nënshkruhet marrëveshje dypalëshe bashkëpunimi

Banjul, 5 Dhjetor 2018 - Në kuadër të mini-turit në kontinentin Afrikan dhe me qëllimin e avancimit tëmarrëdhë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pranon kopjen e letrave kredenciale nga Ambasadori i ri amerikan, Kosnett vlerësohen marrëdhënie special Kosovë-ShBA

Prishtinë 4 Dhjetor 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s&…

MPJ
Zëvendës-Ministrja Vuniqi vizitë në Austri, takohet me Sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Jashtme, Johannes Peterlik

Vjenë 3 Dhjetor 2018 – Zëvendës-ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Rejhan Vuniq…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 2 Dhjetor 2018  - Ministria e Punëve të Jashtme përgënjeshtron raportimet në media për kinse pranim…

MPJ
Universiteti i Vlorës “Ismail Qemali”, në ditën e festës kombëtare, 28 nëntor, i jep ministrit të jashtëm, Behgjet Pacolli, titullin akademik “doctor honoris causa”.

Prishtinë, 29 Nëntor 2018 - Ministri viziton Muzeun e Pavarësisë, nderon monumentin e Isa Boletinit në Vlorë, takohet me…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Vlorë, do të nderohet me titullin “Doctor Honoris causa”

Vlorë, 28 Nëntor 2018 - Me rastin e festës kombëtare të shqiptarëve, sot më datën 28 nëntor, Zëvend&…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 28 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës i hedh poshtë dhe i vler&eum…

MPJ
Zëvendës-Ministri Berisha: Kosova të mos jetë vetëm konsumuese, por edhe ofruese e sigurisë rajonale dhe globale

Prishtinë, 27 Nëntor 2018 – Republika e Kosovës nuk duhet të jetë vetëm konsumuese, por edhe  ofruese e …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli inicion platformë zhvillimore në mes Kosovës dhe Shqipërisë për 50 vitet e ardhshme

Pejë, 26 Nëntor 2018 – Në kuadër të mbledhjes së pestë të përbashkët në mes Qeveris&…

MPJ
Ftesë për media

Prishtinë, 25 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka nderin t’ju ftojë p…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 25 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme përgënjeshtron raportimet e mediave serbe për të ash…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 20 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme shpreh shqetësimin e thellë për mos anëtarësim …

MPJ
Zëvendës-Ministrja Vuniqi: Fondi për Ballkanin Perëndimor do të bëj ndryshime pozitive dhe rris bashkëpunimin rajonal

Prishtinë, 19 Nëntor 2018 – Fondi për Ballkanin Perëndimor do të bëj ndryshime pozitive dhe do të rris bashk&…

MPJ
Nga anëtarësimi i Kosovës në INTERPOL fitojnë të gjithë, humbës do të jetë vetëm krimi trans-nacional

Prishtinë, 16 Nëntor 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme ri-thekson qëndrimin e saj zyrtarë se procesi i an&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova thellësisht mirënjohëse për mbështetjen e palëkundur hungareze, do të thellohet bashkëpunimi ekonomik në mes dy shteteve

Prishtinë, 15 Nëntor 2018 – Republika e Kosovës është thellësisht mirënjohëse ndaj shtetit dhe popullit …

MPJ
Pacolli: Në takimet e Parisit është hapur një kapitull i afirmimit të shtetit të Kosovës

Paris, 12 Nëntor 2018 – Gjatë qëndrimit dy ditor në Republikën Franceze, ku ishte i ftuar nga autoritetet më t&eum…

MPJ
Republika e Kosovës mbështet plotësisht Ukrainën si një shtet të pavarur, me sovranitet dhe integritet territorial brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht

Prishtinë, 12 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme shpreh qëndrimin e saj zyrtarë se Republika e Kosovë…

MPJ
MPJ: Serbia përmes lajmeve të rreme po keqpërdorë edhe reputacionin e vendeve që e kanë njohur Kosovën

Prishtinë, 7 nëntor 2018 - Republika e Kosovës është duke përcjellë me kujdes fushatën agresive dhe jo de…

MPJ
Serbia po manipulon dhe përdorë standarde të dyfishta përkitazi me dialogun, BE-ja duhet t’i tërheq vërejtjen menjëherë

Prishtinë, 4 Nëntor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme i vlerëson të papranueshme veprimet destruktive, qasjen dashake…

MPJ
Zëvendës-Ministrja Vuniqi pret në takim përfaqësuesit e 12 bizneseve turke, disktutohen mundësitë e investimeve në Kosovë

Prishtinë, 1 Nëntor 2018 – Zëvendës-Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj Rejh…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 30 Tetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shpreh shqetësimin e arsyeshë…

MPJ
Ambasadori Avni Kastrati i dorëzoi letrat kredenciale te Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor

Lubjanë,  29 tetor 2018 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Slloveni, Avni Kastrati, në një ceremoni zyrta…

MPJ
Kosova përfaqësohet për herë të parë në Samitin e Investimeve në Azi, interesim i madh i bizneseve për investime

Kuala Lumpur, 28 Tetor, 2018 – Një delegacion i Republikës së Kosovës nga Ministria e Punëve të Jashtme i&nbs…

MPJ
Ambasadori Greiçevci dorëzoi letrat kredenciale tek Mbreti i Holandës

Hagë, 17 tetor 2018 – Ambasadori i i Republikës së Kosovës, Sh.T.Z. Lirim Greiçevci, i ka dorëzuar Letrat K…

MPJ
Zëvendësministri Berisha bëri hapjen e panairit “Expo Logistica 2018” në Panama

Panama, 18 tetor 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Anton Berisha gjat&e…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 18 Tetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës nëpërmjet Zyrës Ndë…

MPJ
Kosova dhe Panamaja do të thellojnë bashkëpunimin në shumë fusha

Panama, 17 tetor 2018 - Republika e Kosovës dhe Republika e Panamasë do të thellojnë më tutje bashkëpunimin shumë t…

MPJ
Zëvendësministri Berisha po qëndron për një vizitë në Panama

Panama, 16 tetor 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Anton Berisha, po qën…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 16 Tetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës po përcjellë më vëm…

MPJ
Kosova pranohet si anëtar asocicues në Organizatën Ndërkombëtare të Frankofonisë

Jerevan, 11 Tetor 2018 – Republika e Kosovës ka bërë një hap tjetër të rëndësishëm brenda Organizat…

MPJ
Pacolli nga Armenia: Sot pritet konfirmimi për avancimin e statusit të Kosovës, nga anëtarë vëzhgues në atë të asocuar

Prishtinë, 11 tetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli bash…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Ngritja e statusit në Organizatën Ndërkombëtarë të Frankofonisë lajm i mirë për Kosovën

Jerevan, 10 Tetor 2018 – Ngritja e statusit të Republikës së Kosovës nga ai i tanishëm si vëzhgues në at…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli i adresohet me fjalim Ministrave të Jashtëm vendeve anëtare të Frankofonisë, kërkon mbështetje për anëtarësim në INTERPOL

Jerevan, 10 Tetor 2018 – Kryediplomati i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, në adresimin e tij para Ministrave të …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon Ministrin e Shtetit të EBA-së në Samitin e Frankofonisë, EBA mbështet anëtarësimin e Kosovës në Organizata Ndërkombëtare

Jerevan, 10 Tetor – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Behgj…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon disa Ministra të Jashtëm në Samitin e Frankofonisë, mbështetje e fuqishme për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL

Jerevan, 9 Tetor – Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Armeni dhe pjesëmarrjes në Konferencë…

MPJ
Në Prishtinë mbahet konferenca ‘Follow up on the 2018 London Western Balkans Summit’

Prishtinë, 9 tetor 2018 - Nën organizimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon Ministrin e Jashtëm të Armenisë, Mnatsakanyan diskuton për bashkëpunimin në Frankofoni dhe kontaktet në mes dy vendeve

Jerevan, 9 Tetor – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka vazhduar agjend…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon përfaqësuesin e Republikës Seychelles në Organizatën e Frankofonisë, i shtron kërkesën për njohje

Jerevan, 9 Tetor – Në kuadër të punimeve të Konferencës së Frankofonisë, e cila po i zhvillon punimet në…

MPJ
Kosovës i pranohet kërkesa për ngritje të statusit të vendit të asocuar në Frankofoni, nga Këshilli i Ministrave të Frankofonisë

Jerevan, 9 Tetor - Kanë filluar punimet e Konferencës së Frankofonisë në Jerevan të Armenisë. Në kuadër t…

MPJ
Zëvendësministri Besnik Hoti zhvilloi takimin me Rrjetin e Bizneseve të Diasporës në Francë

Paris, 9 tetor 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti i shoqëruar ng…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli ka udhëtuar për në Armeni, merr pjesë në ministerialin dhe Samitin e Frankofonisë në Jerevan

Prishtinë, 8 Tetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës s&eu…

MPJ
Në Konsullatën e Kosovës në Stuttgart mbahet sesioni informues "Klima e investimeve në Kosovë"

Stuttgart, 6 tetor 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Besnik Hoti ka marrë pjesë  në sesionin inform…

MPJ
MPJ ka bërë të gjitha përgatitjet, Ministri i Jashtëm Pacolli përfaqëson Kosovën në Konferencën e Frankofonisë në Armeni

Prishtinë, 6 tetor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, ka bërë të gjitha p…

MPJ
Serbia të lirojë urgjentisht shtetasin e Republikës së Kosovës

Prishtinë, 5 Tetor 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka pranuar informacionin e ko…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron fituesit e Çmimit Nobel për Paqe, Kosova do të luajë rol aktiv për ndalimin e dhunës seksuale në konfliktet botërore

Prishtinë, 5 Tetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pritet nga homologu i tij portugez Silva, Portugalia do ta mbështet Kosovën për liberalizim vizash dhe INTERPOL

Lisbonë, 2 Tetor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kos…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj mori pjesë në zbulimin e shtatores së Shën Nena Terezës në Itali

Itali, 1 tetor 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj mori pjesë në zbulimin e shtatores se Shën…

MPJ
Burkina Faso garanton Ministrin e Jashtëm Pacolli për mbështetje të anëtarësimit të Kosovës në Organizata Ndërkombëtare

New York, 27 Shtator 2018 – Kryediplomati i shtetit të Burkina Faso-s, Alpha Barry, e ka garantuar kryediplomatin e Republikës së…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon Nënsekretaren e Përgjithshme të OKB-së, DiCarlo: UNMIK-u ka luajtur rol pozitiv, por rezoluta 1244 nuk ka më asnjë vlerë

New York, 27 Shtator 2018 – Misioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) ka luajtur rol pozitiv, por…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova dhe Madagaskari shpejtë do të vendosin marrëdhënie diplomatike dhe organizojnë Forum Ekonomik

New York, 27 Shtator 2018 – Republika e Kosovës dhe Republika e Madagaskarit shpejtë do të vendosin marrëdhënie diploma…

MPJ
Zyberaj: Kosova është vendi bekuar që ka mbështetjen e SHBA-ve

Prishtinë, 27 shtator 2018 - Jetlir Zyberaj, shef i Kabinetit të Zëvendëskryeministrit të Parë dhe ministrit të Pun…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Ministrin e Jashtëm gjerman, Heiko Mass, diskutohen çështje bilaterale dhe multilaterale

New York, 27 Shtator 2018 – Në kuadër të dhjetëra takimeve që ka zhvilluar me homologë të tij nga shtete t&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vazhdon takimet e shumta në OKB, lobon intenzivisht për rritjen e numrit të njohjeve dhe anëtarësim në INTERPOL

New York, 27 Shtator 2018 – Me qëllimin e lobimit sistematik për rritjen e numrit të njohjeve të Republikës së Kos…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova asnjëherë nuk ka qenë më afër dhe me mbështetje më të gjerë për anëtarësim në INTERPOL

New York, 26 Shtator 2018 – Si rezultat i angazhimit të fuqishëm diplomatik, Republika e Kosovës asnjëherë nuk ka qen&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli kërkon njohjen dhe mbështetjen për anëtarësim në INTERPOL nga Etiopia dhe Maroku

New York, 25 Shtator 2018 – Në kuadër të takimeve të shumta që po zhvillon gjatë sesionit vjetor të Asambles&…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi: Polonia mbetet një aleat strategjik në Evropë, Kosova ka interesim për hapjen e Ambasadës në Varshavë

Prishtinë, 25 Shtator 2018 – Për Kosovën Polonia mbetet një aleat strategjik në Evropë dhe më gjerë, and…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Mbështetja shteteve anëtare të OBI-it për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL është jashtëzakonisht e rëndësishme

New York, 25 Shtator 2018 – Mbështetja e Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OBI-it) dhe e 57 shteteve anëtare të…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon ministrat e jashtëm të vendeve jo-njohëse, kërkon rishqyrtimin e njohjes

New York 25 Shtator 2018 – Në kuadër të takimeve të shumta që kryediplomati kosovar, Behgjet Pacolli, po zhvillon me ho…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Siguruam mbështetje për liberalizimin e vizave dhe bashkëpunim në organizatat shumëpalëshe me Finlandën

Në New York vijuan takimet e ditës së parë të ministrit të jashtëm dhe zëvendëskryeministrit Behgjet…

MPJ
Komunikatë për media

New York 24 Shtator, 2018   Filloi aktiviteti diplomatik i delegacionit të Kosovës në…

MPJ
Zëvendësministri Berisha vizitë zyrtare në Kroaci, pritet nga homologu i tij, Ivica Glasnović

Zagreb, 21 shtator 2018 - Zëvendësministri i Punëve te Jashtme i Republikës së Kosovës, Anton Berisha gjatë vizit&e…

MPJ
Diplomatët e rinj trajnohen mbi Komunikimin Strategjik dhe Diplomacinë Digjitale

Prishtinë, 19 Shtator 2018 – Akademia Diplomatike e Republikës së Kosovës në bashkëpunim dhe bashkërendim me …

MPJ
Zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Jashtme me aksion humanitar, dhurojnë gjak për shpëtimin e jetëve

Prishtinë, 18 Shtator 2018 - Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovë…

MPJ
Pacolli: Shqipëria të asistoj Kosovën në të gjitha proceset integruese

Prishtinë, 14 shtator 2018 - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Be…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj ka takuar u.d. ambasadorin e Maqedonisë, Driton Dema

Prishtinë, 13 shtator - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj ka takuar u…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli priti ambasadoren e re të Suedisë, Hernmarck Ahliny

Prishtinë, 11 shtator 2018 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Koso…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Anton Berisha vizitë zyrtare në Itali, pritet nga kardinali Del Pini

  Milano,11 shtator 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Anton Berisha …

MPJ
Vazhdojnë punimet e Konferencës së Pestë të Ambasadorëve, diskutohen temat kryesore të interesit nacional të vendit

Prishtinë, 6 Shtator, 2018 – Pas përfundimit të fjalimeve kryesore nga krerët e shtetit ka vazhduar punimet edhe në…

MPJ
Krerët e shtetit shpalosin orientimet mbi politikën e jashtme në Konferencën e Pestë të Ambasadorëve

Prishtinë, 6 Shtator, 2018 – Në kuadër të Konferencës së Pestë të Ambasadorëve, që po mba…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli hap Konferencën e Pestë të Ambasadorëve

Prishtinë, 6 Shtator, 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli…

MPJ
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme Besnik Hoti vazhdon me vizita nëpër komunat e Kosovës

Prishtinë, 4 shtator 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Besnik Hoti i shoqëruar n…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi takon homologun e saj estonez, kërkon mbështetje për anëtarësim në Organizata Ndërkombëtare

Dubrovnik 2 Shtator, 2018 – Në margjina të takimeve të Forumit të Dubrovnikut dhe me qëllimin e thellimit të …

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi takon Përfaqësuesin Special për Çështje Evropiane të Ministrisë së Jashtme gjermane, diskutohet mbi anëtarësimin në INTERPOL

Dubrovnik, 1 Shtator, 2018 – Në kuadër të punimeve të Forumit të Dubrovnikut Zëvendësministrja e Pun&eum…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon homologun hungarez, sigurohet për mbështetje në Interpol

Dubrovnik, 1 shtator 2018 - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, në vazhdën e takimeve bilaterale gj…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Forumin e Dubrovnikut, kërkon mbështetje për anëtarësimin në INTERPOL

Dubrovnik, 1 Shtator 2018 - Zëvendëskryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, në kuadër të pjes&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli mban ligjëratë në Vjenë, para takimit të përbashkët të Ministrave të Jashtëm të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor

Vjenë, 31 gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Zëvendësministri Besnik Hoti zhvilloi vizita në disa komuna të Kosovës

Prishtinë, 23 gusht 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Besnik Hoti i shoqëruar nga dr…

MPJ
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, Pacolli, nderohet me titullin Honoris Causa në Bangkok të Tajlandës

Bangkok, 23 Gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&e…

MPJ
Marrëdhëniet në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Ganës në nivel të knaqshëm, Serbia të ndalë propagandën me lajme të rreme

Prishtinë, 20 Gusht 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës rikonfirmon nivelin e marrëd…

MPJ
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Pacolli, shpreh ngushëllime për vdekjen e ish-Sekretarit të Kombeve të Bashkuara, Kofi Annan

Prishtinë, 18 Gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka sh…

MPJ
Kosova përfaqësohet në ceremoninë e betimit të Presidentit të Paraguait

Asuncion, 16 gusht 2018 – Republika e Kosovës është përfaqësuar në ceremoninë e betimit të Presidentit t…

MPJ
Ministria e Punëve të Jashtme dënon ashpër sjelljen destruktive të Beogradit kundrejt qytetarëve dhe zyrtarëve të Republikës së Kosovës

Më këtë lloj sjellje klandestine, me justifikimet nga më të ndryshme, qofshin ato të natyrës teknike apo procedural…

MPJ
Serbia të distancohet nga praktikat e politikave të Millosheviqit

Prishtinë, 13 Gusht 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës nëpërmjët Zyrë…

MPJ
Ministria e Jashtme dënon sulmin ndaj objektit të Ambasadës së Kosovës në Stokholm

Prishtinë, 10 Gusht 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës dënon sulmin që ka ndod…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Përkrahja e Çekisë tejet e rëndësishme për Kosovën

Prishtinë, 8 Gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së K…

MPJ
Bosnja dhe Hercegovina nuk duhet ta ngatërrojë sportin me politikën

Prishtinë, 8 Gusht 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shpreh keqardhje të thell&eum…

MPJ
Kosova mbështet integritetin teritorial të Mbretërisë së Marokut

Republika e Kosovës shpreh mbështetjen e saj të fuqishme ndaj integritetit teritorial dhe sovranitetit të Mbretërisë s&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli emëroi dy anëtarët përfaqësues të Republikës së Kosovës në Komisionin e Venedikut

Prishtinë, 6 gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve te Jashtme, Z. Behgjet Pacolli, në nj&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron përfaqësuesit e shtetit helvetik në 727-të vjetorin e themelimit të Konfederatës zvicerane

Prishtinë, 1 Gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, i ka d…

MPJ
Minisri i Jashtëm Pacolli: Ndryshimi i formatit të raportimit mbi Kosovën në KS të OKB-së është një sukses për Kosovën dhe shtetet aleate dhe partnere të saj

Prishtinë, 1 Gusht 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka mir…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti në takim presidentin e Parlamentit dhe Kantonit të Gjenevës, Eric Layvraz

Prishtinë, 30 korrik 2018 – Zëvendësministri i Republikës së Kosovës, Gergj Dedaj ka pritur në takim presiden…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli i dërgon telegram ngushëllimi familjes Sylaj

Prishtinë, 30 Korrik 3018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, i ka…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: ShBA do të qëndrojë prapa Kosovës nëpër secilin proces të shtet-ndërtimit

Uashington D.C., 27 Korrik 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z Behgjet Pacolli, ka …

MPJ
Ministri i Jashtëm, Pacolli, po merr pjesë në ministerialin për avancimin e Lirive Fetare në Uashington, pritet t'i adresohet me një fjalim

Uashington D.C., 26 Korrik 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z Behgjet Pacolli, po …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova shembull në rajon dhe më gjerë në lidhje me tolerancën dhe bashkëjetesën ndër-fetare

Uashington D.C., 26 Korrik 2018 – Kosova është dhe mbetet një shembull në rajon dhe më gjerë në lidhje me tol…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli i dërgoi letër solidarizimi homologut grek Nikos Kotzias, Kosova e gatshme për ta ndihmuar Greqinë në situatën e krijuar pas zjarreve

Prishtinë, 24 korrik 2018 – Zëvendës Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli priti Kryeministrin Haradinaj, vlerësohet puna në diplomacinë e Kosovës

Prishtinë, 23 korrik 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Zëvendës-Ministrja Vuniqi vizitë zyrtare në Greqi, Kosova së shpejti me Zyre dhe përfaqësim në Athinë

Athinë, 23 Korrik 2018 – Republika e Kosovës dhe Republika helenike janë dakorduar në parim që t\'i japin një …

MPJ
Serbia të ndalë shitjen dhe faljen e armëve si mjet të diplomacisë për pengimin e njohjes së Kosovës

Prishtinë, 22 Korrik 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shpreh shqetësimin e thellë …

MPJ
Komunikatë për Media

Prishtinë, 21 Korrik 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shpreh keqardhje dhe indinjat&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli priti homologun maqedonas Dimitrov, marrëdhëniet në mes dy vendeve shembull i bashkëpunimit në rajon

Prishtinë, 20 korrik 2018 – Zëvendës-Kryeministri i parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Gjergj Deda vizitë zyrtare në Itali, kërkon thëllimin e bashkëpunimit mes dy vendeve

Bari, 20 korrik 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj…

MPJ
Drejtori i Përgjithshëm, Albert Prenkaj takoi deputetin nga Australia, Chris Crewther

Prishtinë, 19 korrik 2018 - Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Albert Prenkaj ka pritur n&e…

MPJ
Ambasadori Beqë Cufaj dorëzoi Kredencialet tek Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier

Berlin, 19 korrik 2018 - Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Kosovës në Republikën Fede…

MPJ
Zëvendësministri Hoti priti në takim sekretarin e Shoqatës Shqiptaro-Amerikane, Mahmuti Skënderi

Prishtinë, 18 korrik 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Besnik Hoti i shoqëruar edhe n…

MPJ
Telegram ngushëllimi me rastin e ndarjes nga jeta të znj, Sadije Agani, bashkëshortes së akademikut, Fehmi Agani

18 Korrik, 2018 Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Behgj…

MPJ
Sekretari i Përgjithshëm i MPJ-së, Fitim Sadiku, takoi zyrtaren e lartë gjermane, Kerstin Zielosko-Labonte, diskutohet për bashkëpunimin reciprok

Prishtinë, 18 korrik 2018 - Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Fitim Sadiku, ka pritur n&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Rekomandimi pozitiv për liberalizimin e vizave një moment i rëndësishëm historik për vendin dhe qytetarët

Prishtinë, 18 Korrik 2018 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka mir&eum…

MPJ
Kosova do të bëhet me status të anëtarit asociues në Organizatën e Frankofonisë

Paris, 17 Korrik 2018 - Në takimin e Komitetit ad hoc për anëtarësime pranë Organizatës Ndërkombëtare të …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova dhe Mbretëria e Bashkuar do të bashkëpunojnë ngushtë në adresimin e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

​Prishtinë, 16 Korrik 2018 –Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, pr…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon përfaqësuesit e Fondacionit Heritage, vlerësohen arritjet e Kosovës në Indeksin për Liritë Ekonomike

Prishtinë, 16 Korrik 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, priti n…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova dhe Greqia po thellojnë bashkëpunimin, Forumi Ekonomik në mes dy vendeve në vjeshtë

Prishtinë, 13 Korrik 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Zëvendësministri Hoti: MPJ do të jetë në shërbim të komunave të Kosovës

Prishtinë, 12 korrik 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Besnik Hoti i shoqëruar nga dr…

MPJ
Kosova vazhdon ta fuqizojë subjektivitetin ndërkombëtar, anëtarësohet në Asamblenë Parlamentare të Frankofonisë

Kuebek, 9 korrik 2018 – Republika e Kosovës vazhdon ta fuqizojë subjektivitetin e saj ndërkombëtarë në Organizata …

MPJ
Zv/Kryeministri Pacolli në Samitin e Londrës: Dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë ka sjellur rezultate, është koha për Marrëveshje përfundimtare

Londër, 9 Korrik 2018 - Dialogu në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë ka sjellur progres dhe …

MPJ
Pacolli në Samitin e Londrës, flet për rëndësinë e bashkëpunimit të rinisë dhe përmirësimin e perspektivës së tyre

Londër, 9 korrik 2018 – Zëvendës Kryeministri i Parë/Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, po merr pjes&e…

MPJ
Ministri Jashtëm Pacolli takon Lordin Amad, diskutohet për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

Londër, 9 korrik 2018 – Zëvendës Kryeministri i Parë/Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, në margji…

MPJ
Editorial: A ka një vend tjetër afër Italisë, ku fjala Paqe mund të tingëllojë më fort se Kosova? Nga Behgjet Pacolli, ministër i jashtëm i Kosovës

Ky është një editorial i shkruar nga ministri i jashtëm dhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, që…

MPJ
Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Presidentin e Italisë Mattarella, Italia do të mbështet fuqishëm Kosovën

Romë, 6 Korrik 2018 – Në vazhdën e vizitave nëpër kryeqytetet evropiane dhe me qëllim të faktorizimit ndë…

MPJ
Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, viziton Italinë: do të pritet nga Presidenti Italian Mattarella dhe autoritete të tjera

Romë, 6 Korrik 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, do të…

MPJ
Deklaratë e Ministrit të Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, në lidhje me lajmet e rreme dhe propagandën serbe

Prishtinë, 5 Korrik 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, e vle…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Besnik Hoti priti në takim ‘Atletin e Memories’ Idriz Zogaj

Prishtinë, 2 korrik 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti, ka pritu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takoi ambasadorin jorezident të Pakistanit në Kosovën, në fokus rritja e bashkëpunimit tregtar

Prishtinë, 2 Korrik 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka prit…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron Ruandën për 56 vjetorin e ditës Kombëtare, i bën thirrje për ri-shqyrtimin e njohjes

Prishtinë, 1 Korrik 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka ur…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin e rëndë ndaj së përditshmes "Capital Gazette" në ShBA, ku u vranë 5 punonjës

Prishtinë, 30 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka …

MPJ
Kosova anëtare me të drejta të plota dhe të barabarta në OBD, dështojnë përpjekjet e Serbisë dhe Rusisë për bllokadë

Bruksel, 30 Qershor 2018 - Republika e Kosovës ka marrë pjesë në sesionin e 132-të të Këshillit të Organizat&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova dhe Kanadaja janë shtete mike dhe partnere, synojmë thellimin marrëdhënieve ekonomike

Prishtinë, 29 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, pri…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm i Kosovës Anton Berisha ka takuar në Mal të Zi, Sekretarin e Shtetit të Vatikanit, kardinalin Pietro Parolin

Podgoricë, 29 qershor 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Anton Berisha…

MPJ
Pacolli takoi presidentin e Liberisë, George Weah, Liberia do të hap Ambasadë në Kosovë

Monrovia, 27 qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Koso…

MPJ
MPJ organizoi mbledhje komemorative për diplomatin Xhafer Ahmeti

Prishtinë, 25 qershor 2018 – Me rastin e ndarjes nga jeta, e tashmë të ndjerit, Xhafer Ahmeti, diplomatit të Republikës…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli nis turneun diplomatik në Afrikë, njohjet e reja dhe anëtarësimi në INTERPOL temat kryesore të vizitës

Prishtinë, 25 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka …

MPJ
Me ftesë të Ministrit të Jashtëm, Pacolli, mediat më të rëndësishme ndërkombëtare në Kombet e Bashkuara vizitojnë Kosovën

Prishtinë, 24 Qershor 2018 – Me ftesë të Zëvendëskryeministrit të Parë dhe Ministrit të Punëve t&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm, Pacolli uron Madagaskarin në 58 vjetorin e Pavarësisë, e falenderon për njohjen

Prishtinë, 24 Qershor 2018 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, z.Behgjet Pacolli, i ka përcjellur urim…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pritet nga homologu zviceran Cassis, Kosova dhe Zvicra ri-konfirmojnë marrëdhëniet e veçanta

Bernë, 22 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka vazh…

MPJ
LIBERIA RIAFIRMON ZYRTARISHT MARRËDHËNIET BILATERALE ME KOSOVËN NËPËRMJET NJË DEKLARATE PËR SHTYP

PRISHTINË, 22 QERSHOR 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës njofton mediat vendore se Qever…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli nis vizitën zyrtare në Principatën e Lihtenshtajnit, do të vazhdojë në Konfederatën zvicerane

Vaduz, 21 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka nisur viz…

MPJ
Zëvendësministrin Dedaj ka pritur në takim stërnipin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Loris Castrioti

Prishtinë, 21 qershor 2018 - Ne kuadër të Vitit mbarëkombëtarë të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, zëvend&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Ministren për Punë të Jashtme të Principatës së Lihtenshtajnit, vullnet i dyanshëm për thellimin e bashkëpunimit

Vaduz, 21 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka vazhduar …

MPJ
Ministri i Jashtëm, Pacolli, pranon letër falenderimi nga Sekretari Amerikan i Shtetit Pompeo, vlerësohen marrëdhëniet strategjike dhe speciale në mes dy vendeve

Prishtinë, 20 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka pra…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vizitë në Holandë, mbështetja holandeze për liberalizimin e vizave e rëndësisë së veçantë

Hagë, 20 Qershor 2018 – Në vazhdim të turneut të tij diplomatik vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe me q&eum…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vizitë zyrtare në Austri, kërkon mbështetje për liberalizimin e vizave dhe anëtarësim në Organizata Ndërkombëtare

Prishtinë, 19 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka nis…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë, 19 qershor 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, ka pranuar me shqetësim l…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Berisha takoi kardinalin shqiptar Ernest Troshani

Firenze, Italy, 19 qershor 2018 – Zëvendësministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Anton Berisha në vizit&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pret Ambasadorën e Izraelit, i kërkon ri-shqyrtimin e njohjes së Kosovës

Prishtinë, 18 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëvë të Jashtme, Behgjet Pacolli, k…

MPJ
Ministri i jashtëm Pacolli pranon kredencialet e Konsulles së Përgjithshme të Turqisë në Prizren

Prishtinë, 14 qershor 2018 – Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, z. Behgjet Pacolli, ka pranuar letrat kredenciale…

MPJ
Ministri i jashtëm Pacolli takoi përfaqësuesit e agjencisë japoneze JICA, diskutohet krijimi i zonës ekonomike japoneze në Kosovë

Prishtinë, 14 qershor 2018 – Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, z. Behgjet Pacolli, priti në një takim …

MPJ
Ministri i jashtëm Pacolli takoi ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, diskutohet perspektiva evropiane dhe liberalizimi i vizave për Kosovën

Prishtinë, 14 qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, z.…

MPJ
MPJ uron Kryeministrat Tsiparas dhe Zaev, mirëpret Marrëveshjen historike në mes dy vendeve për zgjidhjen e çështjes së emrit

Prishtinë, 13 qershor 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës uron Kryeministrat Alexis Tsipr…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Koha për kapitull të ri në marrëdhëniet e Kosovës me Kombet e Bashkuara

Prishtinë, 12 Qershor 2018 – Republika e Kosovës është mirënjohëse për rolin dhe kontributin e Organizatë…

MPJ
Komunikatë për media

Prishtinë , 9 Qershor 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e ka pranuar me shqetësim të thellë dhe tronditje të r&e…

MPJ
Zëvendëskryeministri Pacolli fton kompaninë e njohur Paul Wurth S.A. për investim në Kosovë

Luksemburg, 8 Qershor 2018 - Në kuadër të vizitës në Luksemburg, Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Pu…

MPJ
Zëvendëskryeministri Pacolli takoi homologun nga Luksemburgu Asselborn, ri-konfirmohet vazhdimi i mbështetjes për Kosovën

Luksemburg, 8 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka nisur…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti përfaqësuesit e Rotary Klubit Amerikane

Prishtinë, 7 qershor 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj, priti përfaqësuesit e Rotary Klubit…

MPJ
Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Jashtme, Ambasador, Prenkaj pret në takim Ambasadoren e Ganës, pranon kopjen e Letrave Kredenciale

Prishtinë, 7 Qershor 2018 – Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës…

MPJ
Drejtori i Përgjithshëm Prenkaj priti në takim Drejtorin Politik të Departamentit për Çështje Bilaterale në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Austrisë, Marschik

7 Qershor 2018 - Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ambasadori Albert Prenkaj, ka pritur në…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon raportuesin për Kosovën, Igor Soltes, diskutojnë mbi raportet Kosovë-BE dhe liberalizimin e vizave

Prishtinë, 5 Qershor 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri i Jashtëm dhe numri dy i Qeverisë, Behgjet Pacolli, pret në selinë e ministrisë së jashtme, ish Kryeministrin italian, Massimo D’Alema

Prishtinë, 5 Qershor 2018 – “Ende i kam në mendje fjalët tuaja në funeralin e Presidentit Rugova: ai vdiq pa e par&eum…

MPJ
Nënshkruhen dy marrëveshje për pjesëmarrje në Programet e BE: “Evropa Kreative” dhe “Erasmus +”

Bruksel, 5 qershor 2018   Në një ceremoni në Komisionin Evropian në Bruksel u nënshkruan dy marrëveshje të re…

MPJ
Kosova dhe Shqipëria diskutojnë mbi vazhdimin e hapjes së Konsullatave të Përbashkëta dhe ofrimit të Shërbimit Konsullor

Prishtinë, 1 Qershor 2018 – Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikë…

MPJ
Zëvendësministri Berisha vizitoi Tivarin, diskutohet për bashkëpunim arsimor e kulturor me Kosovën

Prishtinë, 1 qershor 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Anton Berisha ka zhvilluar një vizitë n&eum…

MPJ
Deklaratë për media

Prishtinë, 30 Maj, 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është e shqetësuar me nda…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi gjatë vizitës në Francë: Franca ndër përkrahësit më të mëdhenj të integrimit ndërkombëtarë të Kosovës

Prishtinë, 30 Maj 2018 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës po qëndron p…

MPJ
Sqarim nga Ministria e Punëve të Jashtme

Ministria e Punëve të Jashtme e vlerëson si tendecioze, të shtrembëruar dhe të pavërtetë raportimin e sotsh&eu…

MPJ
Reagim i Ministrisë së Punëve të Jashtme në lidhje me njohjen nga Republika e Guinea-Bissau-t

Prishtinë, 29 Maj 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka pranuar zyrtarisht Notën Verbale …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Mirëpres përfaqësimin diplomatik të Kosovës në Chad dhe Liberi

Prishtinë, 27 Maj 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, ka mirëpritur zgjerimin e p&e…

MPJ
Kosova hap Konsullatën e Nderit në Nessebar-Burgas

Nessebar, Bullgari, 25 maj- Në kuadër të shtrirjes së përfaqësimit diplomatik, Republika e Kosovës, për her&eu…

MPJ
Zëvendësministri Berisha ka shoqëruar Kryeministrin Haradinaj në vizitën zyrtare në Selinë e Shenjtë

Vatikan, 24 maj - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Anton Berisha, ka shoqëruar Kryeministrin e Republikës së K…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi vizitë zyrtare në Portugali, dorëzon kërkesën për hapjen a Ambasadës së Kosovës në Lisbonë

Lisbonë, 23 Maj 2018 - Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj Rejhan Vuniqi, po q&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vlerëson lartë rolin e Çekisë për Kosovën

Prishtinë, 22 maj 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka prit…

MPJ
Zëvendës ministri Berisha viziton Vatikanin

Vatikan, 22 maj 2018 – Në kuadër të delegacionit të udhëhequr nga kryeministri, Ramush Haradinaj, zëvendës mi…

MPJ
MPJ në shërbim të komunave për promovim përmes diplomacisë ekonomike

Prishtinë, 21 maj 2018 - Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi ka vizituar Komunën e Skënderajt dhe …

MPJ
Komunikatë për media në lidhje me ndalimin e dy pjesëtarëve të FSK-së të komunitetit serb të Kosovës nga autoritet serbe

Prishtinë, 18 maj 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme ka marrë informacion se dje pasdite, më datën 17 maj 2018, …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron Paraguajin për 207 vjetorin e Pavarësisë, i bën thirrje për ri-shqyrtimin e njohjes

Prishtinë, 19 Maj 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka urua…

MPJ
Pacolli në Forumin Ekonomik Botëror: Mosmarrëveshjet politike po e pengojnë bashkëpunimin ekonomik

Sofje, 17 maj 2018 – Zëvendëskryeministri Behgjet Pacolli ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Botëror, i cili po mb…

MPJ
Zëvendësministri Hoti në Çikago, prezantohen prodhimet e Kosovës

Çikago,17 maj 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Besnik Hoti i shoqëruar nga Daniel Shure dhe Michael …

MPJ
Zëvendës-ministrja Vuniqi takon përfaqësues të Dubai Expo 2020, mirëpret mundësinë që Kosova të merr pjesë në këtë ngjarje botëore

Dubai, 13 Maj 2018 - Dje në Dubai, Zëvendës-ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj. Rejhan…

MPJ
Komunikatë për Media

 Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës shpreh shqetësimin e thellë dhe e konsideron të pa…

MPJ
Hapet Ambasada e Republikës së Kosovës në Emiratet e Bashkuara Arabe

Abu Dhabi, 10 Maj 2018 – Me anë të një ceremonie zyrtare dhe me praninë edhe të përfaqësuesve nga shteti prit…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj vizitë zyrtare në Kroaci

Zagreb, 08-09 maj 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj, qëndroj për një vizitë pune n&eum…

MPJ
Kosova konfirmon votën pro për në Interpol të shumë vendeve dhe hap pista për njohje të reja

Daka 5 Maj, 2018 - Ministeriali i 45- të i Konferencës së vendeve islamike ishte një ditë pune intensive për delegacioni…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti ambasadorin e San Marinos, Stefano Stolfi

Prishtinë, 4 maj 2018 - Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, …

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm, Besnik Hoti mori pjesë në promovimin e dy librave në Tiranë

Tiranë, 03 maj 2018- Zëvendëskryeministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti, me ftes&eu…

MPJ
Zëvendëskryeministri dhe Ministri i jashtëm, Behgjet Pacolli, zhvillon vizitën e dytë zyrtare në Itali, me ftesë të homologut të tij Alfano

Romë, 2 Maj 2018 - “E vlerësoj shumë pasionin me të cilin ju po punoni për të realizuar ambiciet e vendit tuaj&rdq…

MPJ
Komunikatë për media në lidhje me aksidentin e trafikut të autobusit që kishte shtetas të Republikës së Kosovës në qytetin Kurshumli të Serbisë

Prishtinë, 2 maj 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës është njoftuar nga Zyra Nd…

MPJ
Presidenti i Kantonit të Gjenevës, Eric Leyvraz pritet nga zëvendësministri i Jashtëm Gjergj Dedaj

Prishtinë, 2 maj 2018 – Zëvendësministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj ka pritur në ta…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Sulmet e koordinuara vetëvrasëse në Kabul dhe Kandahar, kundër demokracisë, vlerave njerëzore dhe fjalës së lirë

Prishtinë, 30 Prill 2018 - Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Beh…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli e vlerëson të papranueshëm arrestimin e shtetasit të Republikës së Kosovës nga komuniteti serb, pjesëtarë i Forcës së Sigurisë së Kosovës

Prishtinë, 28 Prill 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, e ka vlerësuar si …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli po merr pjesë në punimet e procesit Bërdo-Brione, zhvillon takime të nivelit të lartë

Shkup, 27 Prill 2018 - Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, me ftesë të Presidenti…

MPJ
Kosova ri-konfirmon angazhimin e vet ndërkombëtar kundër terrorizmit dhe kërkon të përmbyllë me Interpolin, integrimin në strukturat globale të sigurisë

Paris, 26 prill 2018 – Në kujdestarinë e qeverisë franceze, në bashkëpunim me OKB-në, OECD-në dhe organizata …

MPJ
Zëvendës ministrja Vuniqi kërkon mbështetjen e Luksemburgut për liberalizimin e vizave për Kosovën, konfirmon përmbushjen e kritereve

Prishtinë, 25 prill 2018 – Zëvendës ministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi, në kuadër të vizit&eum…

MPJ
Zëvendës ministrja Vuniqi në Forumin Ekonomik në Luksemburg, fton bizneset të investojnë në Kosovë

Prishtinë, 24 prill 2018 – Zëvendës ministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi ka marr pjesë në hapjen e Fo…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron miratimin e Sekretarit të Shtetit amerikan, Mike Pompeo, shpreh gatishmërinë për thellimin e mëtejmë të marrëdhënieve në mes dy vendeve

Prishtinë, 24 Prill 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme ka uruar miratimin e emërimit t&e…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin në Kanada, ku humbën jetën 10 dhe u plagosën 15 persona

Prishtinë, 24 prill 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme dënon sulmin, që sipas rapor…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin vetëvrasës në Kabul që raportohet se mori jetën e më shumë se 31 personave

Prishtinë, 22 Prill 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme ka dënuar sulmin, që sipas r…

MPJ
Deklaratë për media

 Në frymën e Marrëveshjes së Trieshtes të korrikut 2017, të pranimit në parim të Zonës Ekonomike Raj…

MPJ
Takim i suksesshëm midis dy ministrave të jashtëm dhe zëvendëskryeministrave të Bullgarisë dhe Kosovës, Zaharieva dhe Pacolli në Sofje

Sofje, 20 Prill 2018 – “Kosova dhe Bullgaria kanë nivel shumë të lartë të bashkëpunimit dypalësh, i cil…

MPJ
Sqarim për media

 Ministria e Punëve të Jashtme konsideron se publikimi i emrave të diplomatëve të Republikës së Kosovës q…

MPJ
Deklaratë e MPJ-së në lidhje me Raportin e Komisionit Evropian mbi Kosovën

 Ministria e Punëve të Jashtme mirëpret publikimin e Raportit mbi Kosovën nga ana e Komisionit Evropian.  MPJ vlerë…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj: Arbëreshet janë krenaria heroike e Arbërisë!

Itali, 16 Prill 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, në va…

MPJ
Bashkia e Kukësit nderon Ministrin e Jashtëm Pacolli për kontributin e tij gjatë luftës dhe vizionin për krijimin e Hapësirës së Përbashkët Ekonomike Kombëtare

Kukës, 16 Prill 2018 – Me rastin e shënimit të 19 vjetorit të eksodit kosovar në Kukës, Ministrit të Jasht&eu…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Gjergj Dedaj nderohet nga Arbëreshët

Kalabri, 15 prill 2018 - Zëvendësministri i Jashtëm Gjergj Dedaj, i cili po qëndron për një vizitë pune në dis…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron shtetin e Izraelit për 70 vjetorin e Pavarësisë, i bën thirrje për ri-shqyrtimin e njohjes së Kosovës

Prishtinë, 15 Prill 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, i ka dërguar urimet më t&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Përfaqësimi diplomatik i Kosovës në Kostarikë, i rëndësishëm për prezencën tonë në Amerikën Latine

Prishtinë, 14 prill 2018 – Përfaqësimi diplomatik i Republikës së Kosovës në Kostarikë është n…

MPJ
Deklaratë për media

Prishtinë, 14 Prill 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z.Behgjet Pacolli, mb&eum…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Besnik Hoti priti në takim një delegacion nga Ambasada franceze në Prishtinë

Prishtinë, 13 prill 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti i shoq&eu…

MPJ
Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli takoi Grupin e Miqësisë nga Kuvajti

Prishtinë, 13 prill 2018 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli i shoqërua…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Gjergj Dedaj takoi deputetin e Parlamentit Evropian, Hans Van Baalen

Prishitnë, 12 Prill 2018 – Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov…

MPJ
Ministri i Jashtëm dhe zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli mikpriti homologun e tij, ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias

Prishtinë, 12 prill 2018 - Në kuadër të turit të vet ballkanik, ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias qëndroi n&eu…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj kërkon në Parlamentin Evropian heqjen urgjente të vizave për Kosovën

Bruksel, 11 prill 2018 - Zëvendësministri i MPJ , Gjergj Dedaj, i cili po merrë pjesë në një konference dy ditore, p&eum…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin tragjik në Münster të Gjermanisë, ofron numrin emergjent për qytetarët e Kosovës që mund të jetë prekur

Prishtinë, 7 Prill 2018 – Zëvendës-Kryeministri i parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Dedaj priti një delegacion nga Kroacia

Prishtinë, 5 prill 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, n&…

MPJ
Deklaratë për media

Prishtinë, 4 Prill 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme ka përcjellur me vëmendje të shtuar raportimet e mediave d…

MPJ
Ministria e Jashtme nis ciklin e ligjëratave rreth zhvillimeve globale dhe rajonale

Prishtinë, 4 prill - Me idenë për angazhimin e përbashkët në forcimin e Ministrisë së Punëve të Jash…

MPJ
Deklaratë për media

Prishtinë, 29 Mars 2018 - Ministria e Punëve të Jashtme, respektivisht Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të…

MPJ
Deklaratë për media

Prishtinë, 26 Mars 2018 – Në kohën kur Republika e Kosovës dhe Republika e Serbisë kanë hyrë në një…

MPJ
Ministri i jashtëm Pacolli pret në takim homologen e tij nga Austria, Dr. Karin Kneissl

Prishtinë, 26 Mars 2018 – Mbështetja e fuqishme austriake për Kosovën është dëshmuar gjatë historisë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron Greqinë për 197 vjetorin e Pavarësisë, thërret që ta rishqyrtojnë njohjen e Kosovës

Prishtinë, 25 Mars 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, z.Behgjet Pacolli, ka uruar shtetin dhe popullin grek…

MPJ
Zëvendës-ministrja Vuniqi në Samitin Ekonomik Kosovë-Turqi në Bursa, fton afaristët të investojnë në Kosovë

Bursa, 23 Mars 2018 – Kosova, si një vend i ri dhe dinamik ofron një sërë përparësish krahasimore siç jan&e…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Hoti priti deputetin e Belgjikës, shqiptarin Amet Gjanaj

Prishtinë, 22 mars 2018 – Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&…

MPJ
Komisioneri për Punët e Brendshme i BE-së, Dimitris Avramopoulos, pret ministrin e jashtëm Pacolli në një takim në Bruksel

Bruksel, 21 mars 2018 – “Po presim lajme të mira që të hapim dyert për liberalizimin e vizave për Kosovën. D…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti zëvendës ambasadoren e Zvicrës në Kosovë

Prishtinë, 21 mars 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, priti n&…

MPJ
Ministri i jashtëm dhe numri dy i qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli takon në Pallatin Egmont, homologun e tij belg, Didier Reynders

Bruksel, 21 mars 2018 - Dita e dytë e qëndrimit të zotëri Behgjet Pacollit në Bruksel, nisi me një takim shumë miq&…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Berisha priti një delegacion nga Ministria e Jashtme e Belgjikës

Prishtinë, 20 mars 2018 – Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&…

MPJ
“Votoni demarkacionin, vijoni me marrëdhënie të mira fqinjësore”, ishte mesazhi europian për Kosovën, në takimet e ngrohta dhe miqësore të ministrit me bashkëbiseduesit e tij

Bruksel, 20 Mars 2018 - Pas fjalimit në Komisionin e jashtëm të Parlamentit, qëndrimi i ministrit të jashtëm dhe numrit …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova pret në fund të afatit të diskutimeve me Serbinë, një Kontratë Paqeje ku Serbia e pranon vendin tonë si realitet i padiskutueshëm shtetëror

Bruksel, 20 Mars 2018 - Sot në Bruksel, ministri i jashtëm dhe zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, j…

MPJ
Ministri Jashtëm Pacolli takon Ministrin e shtetit britanik për Evropë dhe Amerikat Dunkan, i shpreh mbështetje për Britaninë e Madhe në krizën me Rusinë

Ministri Jashtëm Pacolli takon Ministrin e shtetit britanik për Evropë dhe Amerikat Dunkan, i shpreh mbështetje për Britanin&…

MPJ
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme Besnik Hoti pret në takim zëvendësministrin e MTI-së, Faton Thaçi

Prishtinë, 16 mars 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosoves, Besnik Hoti, ka pritu…

MPJ
Ambasadori Gashi dorëzon letrat kredenciale tek Presidenti i Gambisë

Banjul, Gambi, 15 mars 2018 – Ambasadori i Republikës së Kosovës, Sh.T.Z. Ramadan Gashi, i ka dorëzuar Letrat Kredenciale te…

MPJ
Zëvendësministrja Vuniqi priti homologun holandez, diskutohet agjenda evropiane, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi i Kosovës në organizata ndërkombëtare

Prishtinë, 14 mars 2018 – Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi, ka pritur në takim një delega…

MPJ
Mbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Slloveni, Pacolli propozon zonë të veçantë ekonomike sllovene në Kosovë

Prishtinë, 13 mars 2018 – Në praninë e Zëvendëskryeministrit të Parë dhe Ministrit të Punëve të…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në takimin me homologun slloven Erjavec: Sllovenia tradicionalisht ka përkrahur Kosovën, do të rris edhe më shumë në të ardhmen

Prishtinë, 13 Mars 2018 – Sllovenia tradicionalisht ka përkrahur Kosovën dhe ka qenë zëri më i fuqishëm i saj…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj takon Presidentin e Zvicrës, Alain Berset

Gjenevë, 12 mars 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj gjatë …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli shpreh ngushëllime për aksidentin e rrëzimit të avionit turk, ku humbën jetën 11 persona

Prishtinë, 12 Mars 2018 - Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov&e…

MPJ
Zhvillohet Sesioni i parë i Komisionit të Përbashkët Ekonomik Kosovë – Slloveni, synohet bashkëpunimi i gjithanshëm i të dyja shteteve

Prishtinë, 12 mars 2018 – Është zhvilluar në Prishtinë Sesioni i parë i Komisionit të Përbashkët Ek…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli i ka dërguar letër urimi Republikës së Mauritius-it për 50 vjetorin e Pavarësisë, i bën thirrje që ta njohin Kosovën

Prishtinë, 11 Mars 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pac…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj vizitë zyrtare në Zvicër, pritet nga presidenti i Parlamentit, Eric Leyvraz

Gjenevë, 09 mars 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj po qën…

MPJ
Akademia Diplomatike e MPJ-së shënoi pesë vjetorin e themelimit, synon hapjen e shkollës diplomatike

Prishtinë, 8 mars 2018 – Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës,…

MPJ
Njoftim për medie

Prishtinë, 7 mars 2018 – Të nderuar përfaqësues të medieve, ju njoftojmë se nesër (e enjte), më 8 mars 2…

MPJ
Intervista e zëvendësministrit të Punëve të Jashtme, Anton Berisha dhënë radio Vatikanit

Berisha: Kosova si rezultat i shpalljes së shtetit të pavarur, si rezultat edhe i njohjes së shpalljes nga gjykata ndërkombët…

MPJ
Çdo shtet anëtar i OKB-së është i rëndësishëm për Republikën e Kosovës

Prishtinë, 7 mars 2018 - Procesi i njohjes ka treguar se shteti i Kosovës është një realitet i pakthyeshëm dhe një …

MPJ
Fillojnë Javët e Frankofonisë në Kosovë

Prishtinë, 7 mars 2018 - Ka filluar kremtimi i Javëve të Frankofonisë në Kosovë, aktivitet ky që kremtohet ç…

MPJ
Ministria e Jashtme: Të gjithë shtetasit e Kosovës nga incidenti i autobusit afër kufirit Kroaci-Serbi janë shëndosh e mirë, pritet të nisen shpejt për në Kosovë

Prishtinë, 4 Mars 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme është njoftuar nga Ambasada e Republikës së Kosovë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Dënoj sulmin ndaj Ambasadës franceze në Burkina Faso, Kosova bashkë me aleatët për ta mposhtur të keqen globale

Prishtinë, 3 Mars 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm, i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pac…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vazhdon takimet me autoritetet e larta në Japoni, vizat japoneze për qytetarët e Kosovës do të jepen në Tiranë

Tokio, 2 Mars 2018 – Si hap i parë i takimit të djeshëm midis dy ministrave të jashtëm të Japonisë dhe Kosov&…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj mori pjesë në festën e 574 vjetorit të Besëlidhjes se Skënderbeut

Lezhë, 2 mars 2018 -Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, me ftesë …

MPJ
Asgjë nuk e ndryshon kursin e Japonisë drejt Kosovës: ne do ta ndihmojmë vendin Tuaj edhe më shumë në të ardhmen!

Tokio, 1 Mars 2018 - Ministri i jashtëm i Japonisë, Tarō Kōno, shtroi sot darkë pune për homologun e vet, kryedipl…

MPJ
Ministri i jashtëm dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, z. Behgjet Pacolli, takime me autoritete të larta japoneze në një vizitë dy ditore

Tokyo, 1 Mars 2018 - Prej pasditës së sotme, Ministri i Jashtëm dhe numri dy i Qeverisë së Kosovës, z. Behgjet Pacolli, …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Vendosja e Marrëdhënieve Diplomatike me Bangladeshin lajm i mirë, do të shtrijmë prezencën diplomatike gjithandej nëpër botë

Prishtinë, 27 Shkurt 2018 – Vendosja e Marrëdhënieve Diplomatike në mes Republikës së Kosovës dhe Republik&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron Kuvajtin për Ditën Kombëtare, zotohet për Forum Ekonomik dhe akreditim të Ambasadorit brenda këtij viti

Prishtinë, 26 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka uruar pë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon fuqishëm sulmin ndaj Konsullatës së Përgjithshme në Strasbourg, pret që sulmuesit të nxirren shpejt para drejtësisë

Prishtinë, 26 Shkurt, 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, ka dënuar …

MPJ
Sqarim për media

Prishtinë, 25 Shkurt 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme ka vërejtur se sot ka pasur disa raportime në media përk…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Janë për keqardhje sjelljet destruktive të Bosnjës dhe Serbisë, BE-ja të reagojë menjëherë

Prishtinë 23 Shkurt, 2018 – Bosnja dhe Serbia duhet përfundimisht ta kuptojnë se nuk do te ketë bashkëpunim rajonal dhe…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli uron Estoninë për 100 vjetorin e Pavarësisë, Estonia një shtet partner dhe mik i Kosovës

Prishtinë, 23 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka uruar udhëheq&…

MPJ
Pacolli në takimin me ish Kryeministrin suedez Bildt: Miratimi i Marrëveshjes së demarkacionit hapë faqe të re, Kosova nuk do të mbetet më vrimë e zezë

Prishtinë, 22 Shkurt 2018 – Miratimi i Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi do të hapë një faqe të re …

MPJ
Zv. Ministrja Vuniqi kërkon mbështetjen e Parlamentit Evropian për sigurimin e njohjeve edhe nga pesë vendet anëtare të BE-së

Bruksel, 22 Shkurt 2018 – Zëvendës-Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, znj Rejhan Vuniqi, …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Dënoj fuqishëm sulmin ndaj Ambasadës amerikane në Mal të Zi

Prishtinë, 22 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, …

MPJ
Ministri Jashtëm Pacolli, kryelajm në mediet e Amerikës Latine

Intervista e Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pacolli, për agjencinë s…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pranon letër urimi nga homologu i tij çek, sigurohet për vazhdimin e mbështetjes së fuqishme drejt BE-së dhe NATO-s

Prishtinë, 20 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Behgjet Paco…

MPJ
MPJ adresë aktivitetesh, takimesh me dinjitarë të rangut më të lartë për dhjetë vjetorin e Pavarësisë

Dhjetëra takime të numrit dy të Qeverisë dhe Kryediplomatit Pacolli me delegacione nga anë të ndryshme të globit; p…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj u prit nga homologu i tij shqiptar, Etjen Xhafaj

Tiranë, 19 shkurt 2018 – Zëvendësministri i punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, ka …

MPJ
Pacolli: Kosova dhe Sulltanati i Omanit duhet të vendosin Marrëdhënie Diplomatike

Prishtinë, 19 Shkurt 2018 – Kosova i është mirënjohëse Sulltanatit të Omanit për njohjen e Kosovës si sh…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon delegacione të shumta shtetërore që po marrin pjesë në shënimin e dhjetë vjetorit të Pavarësisë

Prishtinë, 18 shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Behgjet P…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme, Horii nënshkruajnë Marrëveshje bashkëpunimi Kosovë -Japoni

Prishtinë, 18 shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. Behgjet P…

MPJ
MPJ me dy botime librash për deputetët nënshkrues të Deklaratës së Pavarësisë dhe vendimin e GJND-së për Kosovën

Prishtinë, 18 shkurt 2018 – Ministria e Punëve e Jashtme është bërë shtëpi e përbashkët e ish-deput…

MPJ
MInistri i Jashtëm Pacolli bashkon Presidentë, ish Presidentë dhe diplomatë nga shumë vende të botës në një darkë në shtëpinë e tij

Prishtinë, 18 Shkurt 2018 – Numri dy i Qeverisë dhe kryediplomati i Kosovës, z. Behgjet Pacolli, ka bashkuar në një dar…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova nuk do të jetë vetëm konsumues

Mynih, 17 Shkurt 2018 – Konferenca e Mynihut një mundësi jashtëzakonisht e rëndësishme për rritjen e përkrahj…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takime të shumta në Konferencën e Sigurisë në Mynih,

Mynih, 17 Shkurt 2018 – Në ditën e dytë të qëndrimit dhe pjesëmarrjes në Konferencës e Sigurisë n&e…

MPJ
Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Besnik Hoti takime të shumta në New York

New York, 17 shkurt 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti, në kuad&…

MPJ
Zëvendësministri Hoti shqiptarëve në SHBA: Ju faleminderit, ju detyrohemi shumë!

New York, 17 shkurt 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti, ka marr…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli: Shtetet jo-njohëse ta ndjekin shembullin e Barbadosit në dhjetë vjetorin e pavarësisë

Prishtinë, 16 Shkurt 2018 – Njohja zyrtare e Republikës së Kosovës si shtet i pavarur e sovran nga shteti i Barbadosit dhe s…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli udhëton për në Gjermani, merr pjesë në Konferencën Sigurisë në Mynih

Prishtinë, 16 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së së Kosovës, z Be…

MPJ
Në Kopenhagë inaugurohet Konsullata e përbashkët Kosovë - Shqipëri

Kopenhagë, 16 shkurt 2018 – Në një ceremoni të veçantë në Kopenhagë të Mbretërisë s&eum…

MPJ
Komunikatë për media: Ministri i Jashtëm Pacolli po merr pjesë dhe do t’i adresohet me fjalim takimit të Koalicionit Botëror kundër ISIS-it në Kuvajt

Kuwait City, 13 Shkurt 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, z. …

MPJ
Zëvendësministri Berisha pret në takim sekretarin e shtetit të Sllovenisë, Iztok Mirosic

Prishtinë, 12 shkurt 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Anton Berisha,…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtme i Kosovës, Anton Berisha, uron Imzot Anthony Frendo në zgjedhjen e tij në krye të Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë

Prishtinë, 09 shkurt 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Anton Ber…

MPJ
10 vjet shtet, të arriturat dhe aspiratat

Prishtinë, 8 shkurt 2018 – Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të Pavarësisë s&eum…

MPJ
Sekretari Fitim Sadiku priti homologun e tij nga Maqedonia, Viktor Dimovski

Prishtinë, 08 shkurt 2018 - Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme i Republikës së Ko…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj vizitoi Ambasadën e Italisë në Kosovë

Prishtinë, 08 shkurt 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj ka vizituar dje Ambasadën e Italisë …

MPJ
Deklaratë e Ministrit të Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, mbi Strategjisë e Zgjerimit të Bashkimit Evropian

Prishtinë, 6 Shkurt, 2018 Lajmi i mirë nga Brukseli është se BE-ja po tejkalon të ashtuquajturën “enlargement fati…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm, ambasadori Anton Berisha priti shefin e OSBE-së, ambasadorin Jan Braathu

Prishtinë, 05 shkurt 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Ant…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli bashkon wikipedianët, enciklopedia Wikipeadia pasurohet me qindra artikuj dhe fotografi për Kosovën

Prishtinë, 4 Shkurt 2018 – Me iniciativën e Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm të Republikës…

MPJ
Ministria e Jashtme pranon Notën Verbale të ri-konfirmimit zyrtar të njohjes së Republikës së Kosovës nga shteti Guinea-Bissau

Prishtinë, 2 Shkurt 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës ka pranuar edhe zyrtarisht Not&eu…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në takimin me Kongresmenin amerikan Palazzo: Ne, i jemi mirënjohës për gjithë jetën ShBA-ve

Prishtinë, 2 Shkurt 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, ka pritur në n…

MPJ
Zëvendësministri Berisha pjesëmarrës në konferencën rajonale në Podgoricë

Podgoricë, 01 shkurt 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Ant…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon ministren e jashtme të Suedisë, Suedia e palëkundur në mbështetjen e gjithmbarshme ndaj Kosovës

Stokholm, 29 Janar 2018 – Në kuadër të vizitës së tij në Mbretërinë e Suedisë, Zëvendëskr…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vizitë zyrtare në Suedi, do të pritet nga Ministrja e Jashtme dhe përfaqësues të lartë nga ky shtet

Stokholm, 29 Janar 2018 – Në vazhdim të turneut të tij diplomatik ndaj vendeve anëtare të Bashkimit Evropian dhe me q&e…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti diplomaten britanike, Chablise Stoner

Prishtinë, 29 janar 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, priti n…

MPJ
Pacolli fton kompanitë italiane, pjesë e KONFINDUSTRIA

Romë, 26 Janar 2018 –Dita e dytë e vizitës së ministrit të jashtëm dhe Zëvendëskryeministrit të par…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj priti ambasadorin e Bullgarisë, Dantchev

Prishtinë, 26 Janar 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Gjergj Dedaj, ka prit…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli përfundon vizitën në Itali duke vendosur kurorë me lule në Monumentin e Skënderbeut

Romë, 26 janar 2018 – Në përfundimin e vizitës së tij të parë zyrtare në Itali, Zëvendës-Kryem…

MPJ
Para ndërmarrësve italianë diskutohen reformat e qeverisë të inicuara prej Zëvendëskryeministrit Pacolli

Romë, 26 janar 2018 – Sot, në Universitetin “Telematik Pegaso” të Romës, në prani të ndërmarr&eum…

MPJ
Zëvendësministri Dedaj në emër të Qeverisë së Kosovës vuri kurora lulesh në ‘Lapidarin e Pavarësisë’ në Vlorë

Vlorë, 24 Janar 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Qeverisë së Kosovës, Gjergj Dedaj u prit në…

MPJ
Kosova merr zyrtarisht kryesimin e Organizatës Rajonale CEFTA

Prishtinë, 24 Janar 2018 - Republika e Kosovës, në kuadër të angazhimeve për forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe u…

MPJ
Zëvendës-ministrja e Jashtme Vuniqi takoi delegacionin suedez, diskutohet mundësia e investimeve suedeze në Kosovë

Prishtinë, 23 janar 2018 – Zëvendës-Ministrja e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Rejhan …

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Dedaj pritet në Lezhë nga kryetari Frrokaj

Lezhë, 22 Janar 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Gjergj Dedaj ka vizituar qytetin e Lezhës ku atje u prit ng…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli prezanton prioritetet e politikës së jashtme para studentëve të Universitetit të Vjenës dhe Lidos

Prishtinë, 19 Janar 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së …

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon përfaqësuesen e Ambasadës amerikane, Hyland pranon letrat e urimit nga Presidenti Trump dhe Sekretari Tillerson

  Prishtinë, 19 Janar 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës…

MPJ
Zëvendësministri Berisha priti në takim ambasadorin e Çekisë, Ivo Šilhavy

Prishtinë, 18 janar 2018 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Anton Beri…

MPJ
Sqarim përkitazi me nxjerrjen e vendimeve për vazhdim të mandatit të përfaqësuesve diplomatik nga Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Z. Behgjet Pacolli

Prishtinë, 18 Janar 2018 – Duke u bazuar në raportimet e mediave, për nxjerrjen e disa vendimeve nga Zëvendëskryeminist…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli takon Sekretarin e Përgjithshëm të Këshillit të Evropës

Strasburg, 17 Janar 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosov…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli vizitë zyrtare në Strasburg, siguron mbështetje në Këshillin e Evropës

Strasburg, 17 Janar, 2018 – Në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Këshillin e Evropës dhe në vazhd…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli kërkon mbështetjen e Parlamentit Evropian për vizat, raporton mbi zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

Strasburg 17 Janar, 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, gjatë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli dënon aktin e vrasjes së politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq

Prishtinë, 16 janar 2018 – Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka d&eu…

MPJ
Zëvendësministri Berisha pjesëmarrës në koncertin ‘Mesha e Paqes’ në Holandë

Eindhoven, 15 janar 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Anton Ber…

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Anton Berisha në Vatikan takon Antoine Camilleri

Vatikan, 12 janar 2018 - Zëvendësministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, ambasadori Anton Berisha, gjatë vizit&…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli pritet nga udhëheqësit më të lartë të shtetit të Iowa-s në ShBA, merr njohje të veçantë në Dhomën e Përfaqësuesve

Des Moines/Iowa, 11 Janar 2018 – Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme, z. Behgjet Pacolli, n&eu…

MPJ
Ambasadori Norvegjisë priti Zëvendësministrin e jashtëm, Gjergj Dedaj

Prishtinë, 9 janar 2018 - Ambasadori i Norvegjisë, Shkëlqesia e Tij, Pjer Strand Sjaatad, priti në një takim Zëvendë…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në shtypin e Emirateve e Bashkuara Arabe: Nuk e harrojmë kontributin e Sheikh Zayedit për ndihmën e Emirateve dhënë Kosovës

Abu Dhabi, 8 Janar 2018 - Vizita e Zëvendëskryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së K…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në takimin me homologun nga Emiratet të Bashkuara Arabe: EBA do të rrisë mbështetjen për njohje dhe anëtarësim në Organizata Ndërkombëtare

Abu Dhabi, 8 Janar 2018 – Në ditën e dytë të vizitës së tij zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe, Ministri i…

MPJ
Ministri i Jashtëm Pacolli në Emirate të Bashkuara Arabe, flet për shtet-ndërtimin dhe ndërlikimet në diplomaci

Abu Dhabi, 7 Janar 2017 - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, z. Behgjet Pacolli, ka nisur vizitën e t…

MPJ
Ministri i jashtëm Pacolli takoi ambasadorin e Francës në Kosovë

Prishtinë, 5 janar 2018 – Ministri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, priti në një takim të veçantë…

MPJ
Kosova rreshtohet përkrah partnerëve ndërkombëtar në mbështetje të të drejtave themelore të iranianëve

Prishtinë, 4 janar 2018 – Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës po ndjek me vëmendje të …

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Anton Berisha i reagon patriarkut serb: Deklarimet e tij janë konstatime për keqardhje dhe jashtë frymës së festës

Prishtinë, 04 Janar 2018 – Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, ambasadori Anto…