Ballina | Ministria e Puneve te Jashtme

LAJMET

MPJ
Mbahet takimi i parë i Bordit të Akademisë Diplomatike të Kosovës

Prishtinë, 6  dhjetor -  U zhvillua takimi i parë d…

06 December 2018

MPJ
Zëvendësministri i Jashtëm Anton Berisha në vizitë zyrtare në Vatikan

Vatikan, 5 dhjetor 2018 - Në vazhdën e komunikimeve të r…

05 December 2018

REGJISTRI I DIASPORËS DHE MËRGATËS18.12.2015Ministria e Diasporës (MeD), në bashkëpunim me Agjencinë e Statistikave të Kosovës (ASK) dhe institucionet e tjera vendëse dhe ndërkombëtare, organizon dhe...më shumë
Konferenca e Dytë “Shqiptarët në Australi – Integrimi dhe ruajtja e lidhjeve me Atdheun23.11.2017Kjo konferencë ka për qëllim të mbledh në Melbourne përfaqësues të Komunitetit Shqiptar, shqiptar të suksesshëm në institucione shtetërore...më shumë
Ftesë për pjesëmarrje në ekspozitën e piktores kosovare Iliriana Ajeti30.11.2018Ftoheni të merrni pjesë në hapjen e ekspozitës së piktores kosovare Iliriana Ajeti, e cila organizohet në kuadër të eventit „Javët e Kulturës...më shumë
Promovohet turizmi i Kosovës tek media dhe agjencitë turistike të Belgjikës19.11.2018Prishtinë, 15 nëntor 2018 – Ambasada e Republikës së Kosovës në Bruksel organizoi vizitë studimore në Kosovë për Qendrën për promovim...më shumë
“Java kulturore e Kosovës” pjesë e kalendarit te Plovdivit si kryeqendër e kulturës evropiane13.12.2018Sofje, 13 dhjetor-Vetëm një ditë pasi Ambasadori I Republikës se Kosovës Edon Cana dhe ministri per Kulturë i Bullgarisë Boil Banov, kanë rene dakord qe ne krye...më shumë
Njoftim për votuesit jashtë Kosovës për Zgjedhjet Lokale të 22 tetorit 201728.09.2017Të nderuar bashkatdhetarë, Ju njoftojmë se Periudha e Votimit për votuesit që suksesshëm kanë aplikuar për tu regjistruar në listën e votuesve...më shumë
Baleti Kombëtar i Kosovës për herë të parë në Paris!18.04.2018Në vizitën e tij të parë në Francë, Baleti Kombëtar i Kosovës (BKK) do të pushtojë për 3 ditë skenën mitike të teatrit Le Palace...më shumë
Shënohet 10 Vjetori i Marrëdhënieve Diplomatike Kosovë- Gjermani05.12.2018Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani organizoi një manifestim festiv në të cilin u shënua vënia e Marrëdhënieve Diplomatike mes...më shumë
Ministri Shala vizitë zyrtare në Hungari19.10.2016Budapest, 19 tetor 2016 - Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, po qëndron për një vizitë zyrtare në Hungari, ku ka takuar, László...më shumë
Ambasadorja Lama realizoi një vizitë në Brescia, takon autoritetet lokale dhe shoqatat e bizneseve03.12.2018Më 14 dhe 15 Prill Ambasadorja Lama zhvilloi një vizitë në qytetin e Brescias. Në kuadër të kësaj vizite u realizuan takime me autoritet lokale, autoritetet e...më shumë
Nënshkruhet Memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit me Japoninë21.09.2018Tokio, 20 shtator 2018 - Ushtruesja e detyrës e ministres së Tregtisë dhe Industrisë, Arbëreshë Krasniqi, me nismë të Ambasadës së Republikës...më shumë
Ambasada e Kosovës merr pjesë në Panairin ''Christmas Bazaar 2018''në Zagreb02.12.201802 Dhjetor 2018- Ambasada e Republikës së Kosovës në Zagreb së bashku me shoqatën e grave ''Drita'' kanë marrë pjesë në panairin...më shumë
Ambasadorja britanike Allison Kemp vizitoi Ambasadën e Kosovës në Podgoricë03.07.2017Podgoricë, 1 korrik 2017 - Ambasadorja e Britanisë se Madhe, Allison Kemp, është pritur nga ambasadori i Republikës së Kosovës në Mal të Zi, Skender...më shumë
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev priti në një takim njohës dhe të mirëseardhjes ambasadorin Gjergj Dedaj05.12.2018Shkup, 5 dhjetor 2018- Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev priti në një takim njohës dhe i dëshiroj mirëseardhje Gjergj Dedaj, ambasador i...më shumë
Ambassador Greiçevci attended the graduation ceremony at the RAF College Cranwell 14.10.2017Cranwell, 5 October 2017 – The Ambassador of the Republic of Kosovo in London, Lirim Greiçevci attended the graduation ceremony at the Royal Air Force College Cranwell.more
Ambasadorja Rudi takon udhëheqësit e Don Bosko në Panama13.12.2018Panama, 6 dhjetor 2018 – Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Panama, znj. Zana Rudi priti sot në një vizitë udhëheqësin e Bazilikës Don Bosko...më shumë
Kosova akrediton Ambasadorin e saj në Çad28.06.2018Nxhamena, Çad 28 qershor 2018 - Ambasadori i Republikës së Kosovës në Senegal, Ramadan Gashi, i ka dorëzuar letrat kredenciale tek Presidenti i Republikës së...më shumë
Ukshini takon ambasadorin norvegjez Per Strand Sjaastad18.07.2018Tiranë, 18 korrik 2018 - I Ngarkuari me Punë, Sylë Ukshini, ka pritur në ambasadorin norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, i cili po ashtu...më shumë
Security Council Meeting Statement by H.E. Ms. Vlora Çitaku, Ambassador of the Republic of Kosovo to the United States18.08.201716 August 2017, New York

Honorable Mr. President,
Honorable members of the Security Council,
Honorable Special Representative of the Secretary General,
Ladies and...
more
Produktet kosovare vlerësohen lartë në Panairin e 25-të Ndërkombëtar në Lubjanë12.12.2018Lubjanë, 4 dhjetor 2018 - 73 produktet vendore të 10 kompanive kosovare që u ekspozuan të dielën në Panairin e 25-të Vjetor Ndërkombëtar në...më shumë
Ministri i Jashtëm Pacolli takon ministren e jashtme të Suedisë, Suedia e palëkundur në mbështetjen e gjithmbarshme ndaj Kosovës29.01.2018Stokholm, 29 Janar 2018 – Në kuadër të vizitës së tij në Mbretërinë e Suedisë, Zëvendëskryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve...më shumë
Republika e Kosovës gjithnjë e më afër bashkatdhetarëve, Ambasada e Kosovës në Ankara fillon edhe me shërbime konsullore01.12.2018Ankara, 1 dhjetor 2018 - Në vazhdën e zgjerimit dhe funksionalizimit të shërbimeve konsullore për shtetasit tanë, në Ambasadën e Republikës së...më shumë
Ambasadorja Nazane Breca, mori pjesë në Ditën e Informimit të Ambasadorëve në Lihtenshtajn28.06.2018 Bernë, më 28 qershor 2018 - Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Zvicër, Nazane Breca, ka marrë pjesë në “Dita e informimit të...më shumë