Na ndiqni në:

Konfirmohet njohja nga Xhibuti

Ambasada e Republikës së Xhibutit në Paris, përmes një note diplomatike ka njoftuar zyrtarisht ambasadën e Republikës së Kosovës në Paris me vendimin e Qeverisë së Xhibutit për të njohur Kosovën shtet të pavarur.

Në letrën e nënshkruar nga ministri i jashtëm i Xhibutit, Mahmud All Youssouf në mes tjerash thuhet se”Qeveria e Republikës së Xhibutit ka marr vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës”.

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni i ka shkruar sot, ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Xhibutit Mahmud All Youssouf, të cilin e falënderon për njohjen dhe i shpreh gatishmërinë për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve.

Xhibuti është vendi i 68 që e njeh pavarësinë e Kosovës.
 

Hoxhaj agjendë intensive të takimeve në Mynih, në fokus agjenda evropiane, zbatimi i MSA-së dhe siguria (VIDEO)Hoxhaj pret mbështetjen e Norvegjisë për zhvillimin ekonomik të venditMbahet takimi i dytë i Sekretariatit të Përbashkët Kosovë - ShqipëriHomologët nga rajoni urojnë ministrin Hoxhaj: Marrëdhëniet me Kosovën në frymën e aspiratave të përbashkëta