Follow us on:

Ministri Hoxhaj, vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë

Prishtinë, 12 nëntor 2012 – Me ftesë të ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Edmond Panariti, sot fillon vizitën zyrtare në Shqipëri, ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj.

Gjatë qëndrimit në Tiranë, ministri Hoxhaj, përveç takimit me homologun Panariti do të zhvillojë takime edhe me liderët e tjerë kryesorë institucionalë e politikë të Republikës së Shqipërisë.

Ministri Hoxhaj do të takohet me presidentin Bujar Nishani, kryeministrin Sali Berisha, kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli si dhe me liderët e partive politike, udhëheqës të institucioneve lokale, si dhe përfaqësues të jetës akademike e shoqërore në Shqipëri.

Kjo vizitë, pritet të ketë rezultate konkrete në avancimin e mëtutjeshëm të marrëdhënieve bilaterale dhe shkëmbimeve të fuqishme ndërmjet dy shteteve tona.

Konferenca ndërkombëtare “Germia Hill” mblodhi afro 200 mysafirë nga 40 shtete të ndryshme të botësZëvendëskryeministri Thaçi priti emisarin e Republikës Çeke për Ballkanin Perëndimor, Shtefan FyleShpallet juria e edicionit të sivjetmë të #InstaKosova, gara mbetet e hapur deri më 10 shkurtDeputetët e Parlamentit Evropian kërkojnë nga Komisioni të përshpejtojë integrimin e Kosovës në BE