Na ndiqni në:

Emiratet e Bashkuara Arabe e njohën Kosovën

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë njohur sot zyrtarisht Kosovën shtet të pavarur dhe sovran. Përmes një bisede telefonike tejet të përzemërt, ambasadori i Emiratave të Bashkuara Arabe në OKB, Nju-Jork, z. Ahmed Abdulrahman Al-Jarman, e njoftoi ministrin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, z. Skender Hyseni se Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

Prishtinë, 14 tetor 2008

Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë njohur sot zyrtarisht Kosovën shtet të pavarur dhe sovran. Përmes një bisede telefonike tejet të përzemërt, ambasadori i Emiratave të Bashkuara Arabe në OKB, Nju-Jork, z. Ahmed Abdulrahman Al-Jarman, e njoftoi ministrin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, z. Skender Hyseni se Emiratet e Bashkuara Arabe e kanë njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.

Nga ana e tij, ministri Hyseni e falënderoi ambasadorin z. Al-Jarman për këtë hap që ka ndërmarrë qeveria e tij.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë vendi i 51 që e kanë njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovra.

Së shpejti pritet edhe letra zyrtare e njohjes.

Kosova me përfaqësim diplomatik edhe në Liberi, Ministri i Jashtëm Pacolli rikonfirmon marrëdhëniet e mira në mes dy vendeveZëvendësministrin Dedaj ka pritur në takim stërnipin e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, Loris CastriotiMinistri i Jashtëm Pacolli vizitë zyrtare në Austri, kërkon mbështetje për liberalizimin e vizave dhe anëtarësim në Organizata Ndërkombëtare Ministri i Jashtëm Pacolli takohet me Ministren për Punë të Jashtme të Principatës së Lihtenshtajnit, vullnet i dyanshëm për thellimin e bashkëpunimit