Na ndiqni në:

Ministri Hyseni priti shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Maqedonisë, z. Karajanov

Sot, ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni, ka pritur shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Maqedonisë, z. Stojan Karajanov.

Prishtinë, 10 tetor 2008

Zoti Karajanov ia ka dorëzuar ministrit Hyseni Notën verbale, me të cilën njoftohet Ministria e Punëve të Jashtme se Qeveria e Republikës së Maqedonisë, më 9 tetor 2008, ka njohur Republikën e Kosovës shtet të pavarur dhe sovran.
Ministri Hyseni ka shfrytëzuar rastin të falënderojë Qeverinë dhe popullin e Republikës së Maqedonisë për njohjen e Kosovës.
“Njohja e Republikës së Kosovës nga Republika e Malit të Zi dhe nga Republika e Maqedonisë është hap tepër i rëndësishëm për rajonin. Me këtë rajoni hap edhe më shumë rrugët e bashkëpunimit politik dhe ekonomik, si dhe siguron stabilitet në të gjitha fushat”, ka theksuar ministri Hyseni.
Me njohjen e Kosovës nga ana e Republikës së Maqedonisë, numri i vendeve që kanë njohur Kosovën ka arritur në 50. 

Ambasadori Gashi dorëzon letrat kredenciale tek Presidenti i Gambisë Ministri i Jashtëm Pacolli shpreh ngushëllime për aksidentin e rrëzimit të avionit turk, ku humbën jetën 11 personaZëvendësministri Dedaj takon Presidentin e Zvicrës, Alain BersetMinistri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli merr pjesë në Takimin të përbashkët të ministrave të jashtëm të Ballkanit Perëndimor me drejtues të lartë të Komisionit Europian dhe Britanisë së Madhe në Sarajevë