Na ndiqni në:

Ministri Hyseni mbajti ligjëratë në Columbia University

Me qëllim sensibilizimin e mëtejmë të opinionit për Kosovën dhe çështjen e saj, ministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni, ka mbajtur dje një ligjëratë në universitetin e njohur Columbia University. Ligjërata është organizuar nga Harriman Institute.

Në ligjëratën me titull "Kosova, nga okupimi te pavarësia dhe më tej", ministri Hyseni ka folur për Kosovën si një rast i veçantë, parë nga këndi historik, nga ai politik e juridik.
Ligjërata ka zgjuar interesim të madh, gjë që u shpreh me prani të madhe të të interesuarve dhe me debatin e gjallë.
Pas ligjëratës, ministri Hyseni u është përgjigjur pyetjeve të të pranishmeve për rreth dy ore. 

Ministri i Jashtëm Pacolli: Kosova pret në fund të afatit të diskutimeve me Serbinë, një Kontratë Paqeje ku Serbia e pranon vendin tonë si realitet i padiskutueshëm shtetërorZëvendësministri i Punëve të Jashtme Besnik Hoti pret në takim zëvendësministrin e MTI-së, Faton Thaçi“Votoni demarkacionin, vijoni me marrëdhënie të mira fqinjësore”, ishte mesazhi europian për Kosovën, në takimet e ngrohta dhe miqësore të ministrit me bashkëbiseduesit e tijMinistri i jashtëm dhe numri dy i qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli takon në Pallatin Egmont, homologun e tij belg, Didier Reynders