Na ndiqni në:

Aktivitete të tjera lobuese të ministrit Hyseni në Nju-Jork

Po gjatë ditës së djeshme, në Nju-Jork, ministri Hyseni është takuar edhe me ministren e Jashtme të Lihtenshtjenit, Rita Kieber-Beck, të cilën e ka falënderuar për njohjen e Republikës së Kosovës nga Lihtenshtejni dhe ka kërkuar përkrahje edhe më tëj, duke përfshirë edhe votimin kundër nismës serbe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ndërkaq, ministri Hyseni ka takuar dhe ka falënderuar për njohjen e Kosovës edhe ambasadorin e Austrisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Gerhard Pfanzelter, dhe ka kërkuar nga ai që Austria të votojë kundër nismës serbe.
Po dje, ministri i Jashtëm i Kosovës ka pasur një takim edhe me ambasadorin e Katarit në OKB, me të cilin ka biseduar për situatën politike e të sigurisë në Kosovë pas shpalljes së pavarësisë më 17 shkurt 2008.
Edhe në këtë takim, Hyseni ka kërkuar njohje për Kosovën dhe votën kundër nismës serbe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. 

Ministri i Jashtëm Pacolli dënon sulmin vetëvrasës në Kabul që raportohet se mori jetën e më shumë se 31 personaveZëvendësministri Dedaj: Arbëreshet janë krenaria heroike e Arbërisë!Numri dy i qeverisë dhe Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, konfirmon suksesin e Kosovës në kryesimin e radhës së Procesit të Bashkëpunimit të Europës Juglindore pa cilësimet e imponuara nga vende mos njohëseVijon vizita e ministrit të jashtëm të Kosovës në Sofje: takim me shefen e Komisionit të Politikës së jashtme të Kuvendit të Bullgarisë dhe pjesëmarrje në Forumin e Odave të Tregtisë dhe Industrisë së dy vendeve