Na ndiqni në:

Zëvendësministri Hoti vizitoi Kuvendin e Shqipërisë, u prit nga Taulant Balla

Tiranë, 13 dhjetor 2017 - Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Besnik Hoti, gjatë një vizite zyrtare është pritur në Kryesinë e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë nga Taulant Balla, kryetar i Grupit parlamentar të Partisë Socialiste dhe njëkohësisht kryetar i Komisionit të Jashtëm.

 Hoti theksoi se në kuadër të këtij takimi është diskutuar në përgjithësi rreth proceseve integruese të Kosovës në Organizatat Ndërkombëtare.

‘Ishte një takim shumë përmbajtësor ku kemi diskutuar kryesisht rreth proceseve integruese të Kosovës në Organizatat Ndërkombëtare dhe u dakorduam për mbështetjen e Shqipërisë në këto procese’’ tha zëvendësministri Hoti.

Hoti ka folur edhe për mbështetjen që Shqipëria i ka dhënë në të kaluarën dhe po i jep edhe më tutje vendit tonë në lidhje me anëtarësimin në nismat rajonale dhe Organizatat Ndërkombëtare.

Komisioneri për Punët e Brendshme i BE-së, Dimitris Avramopoulos, pret ministrin e jashtëm Pacolli në një takim në BrukselZëvendës-ministrja Vuniqi në Samitin Ekonomik Kosovë-Turqi në Bursa, fton afaristët të investojnë në KosovëMinistri i Jashtëm Pacolli: Kosova pret në fund të afatit të diskutimeve me Serbinë, një Kontratë Paqeje ku Serbia e pranon vendin tonë si realitet i padiskutueshëm shtetërorMinistri i jashtëm dhe numri dy i qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli takon në Pallatin Egmont, homologun e tij belg, Didier Reynders