Na ndiqni në:

Ministri Hyseni priti ambasadorin e ri të Italisë, z. Michael Giffoni

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni priti sot në një takim pune ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, z. Michael Giffoni.

Prishtinë, 4 shtator 2008

Temë e bisedës mes ministrit Hyseni dhe ambasadorit Giffoni ishin zhvillimet në Kosovë, ato në rajon si dhe zhvillimet në arenën ndërkombëtare.

Biseda ishte e frytshme dhe shumë miqësore me theks të posaçëm te forcimi i marrëdhënieve mes dy vendeve tona, situata në Kosovë, vijimësia e procesit të njohjeve të pavarësisë së Kosovës, lobimi për njohjen, përgatitjet e Kosovës për praninë e saj në sesionin e 63-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, puna për pengimin e iniciativës serbe, ngjarjet në Gjeorgji, emërimi i të ngarkuarve me punë, funksionalizimi i Ministrisë së Jashtme të Kosovës, perspektiva evropiane e Kosovës etj.

Po ashtu, ambasadori Giffoni e njohu ministrin Hyseni me vendimin e qeverisë italiane për njohjen e pasaportave të Kosovës.

Ministri i Jashtëm Pacolli kërkon mbështetjen e Parlamentit Evropian për vizat, raporton mbi zbatimin e Agjendës Evropiane të ReformaveMinistri i Jashtëm Pacolli në shtypin e Emirateve e Bashkuara Arabe: Nuk e harrojmë kontributin e Sheikh Zayedit për ndihmën e Emirateve dhënë KosovësZëvendësministri Berisha pjesëmarrës në koncertin ‘Mesha e Paqes’ në HolandëMinistri i Jashtëm Pacolli dënon aktin e vrasjes së politikanit serb nga Kosova, Oliver Ivanoviq