Na ndiqni në:

Ministri Hyseni do të vizitojë Republikën e Çekisë

Me ftesë të ministrit të jashtëm të Republikës Çeke Karel Schwarzenberg, ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skender Hyseni do të bëjë një vizitë pune një ditore në Republikën Çeke.

Prishtinë, 15 gusht 2008

Vizita do të zhvillohet të premten e ardhshme, më 22.08. 2008. Përveç takimit me homologun e tij Schwarzenberg, ministri Hyseni në Pragë, do të ketë edhe takime të shumta në qeverinë dhe Parlamentin çek.

Zëvendësministrja Vuniqi priti homologun holandez, diskutohet agjenda evropiane, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi i Kosovës në organizata ndërkombëtareMinistri i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli merr pjesë në Takimin të përbashkët të ministrave të jashtëm të Ballkanit Perëndimor me drejtues të lartë të Komisionit Europian dhe Britanisë së Madhe në SarajevëMbahet Forumi Ekonomik Kosovë-Slloveni, Pacolli propozon zonë të veçantë ekonomike sllovene në KosovëMinistri i Jashtëm Pacolli shpreh ngushëllime për aksidentin e rrëzimit të avionit turk, ku humbën jetën 11 persona