Na ndiqni në:

Ministri Hyseni merr pjesë në seancën e Këshillit të Sigurimit

Pas qëndrimit në Uashington, ku, së bashku me presidentin Sejdiu dhe kryeministrin Thaçi, mori pjesë në takimet me presidentin e SHBA-ve Xhorxh W. Bush dhe Sekretaren e Shtetit Kondoliza Rajs, ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni, ka udhëtuar për në Nju-Jork.

Prishtinë, 24 korrik 2008

Minsitri Hyseni pritet të marrë pjesë në seancën e Këshillit të Sigurimit në OKB, më 25 korrik 2008.

Në seancë do të debatohet për raportin e rregullt politik, të paraqitur nga Sekretari i Përgjithëm i OKB-së, Ban Ki-moon.

Në ndërkohë, gjatë qëndrimit në selinë e OKB-së, ministri Hyseni do të zhvillojë një varg takimesh me përfaqësues të vendeve të ndryshme të botës. 

Vijon vizita e ministrit të jashtëm të Kosovës në Sofje: takim me shefen e Komisionit të Politikës së jashtme të Kuvendit të Bullgarisë dhe pjesëmarrje në Forumin e Odave të Tregtisë dhe Industrisë së dy vendeveFjalimet e Zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Jashtëm, z. Behgjet Pacolli, dhe Kryetarit të Bashkisë së Kukësit, z. Bashkim Shehu, me rastin e nderimit të zëvendëskryeministrit të parë dhe ministrit të jashtëm, Behgjet Pacolli me titujt: Qytetar Nderi i Kukësit dhe Nderi i Qarkut KukësMinistri i Jashtëm Pacolli uron shtetin e Izraelit për 70 vjetorin e Pavarësisë, i bën thirrje për ri-shqyrtimin e njohjes së KosovësTakim i suksesshëm midis dy ministrave të jashtëm dhe zëvendëskryeministrave të Bullgarisë dhe Kosovës, Zaharieva dhe Pacolli në Sofje