Na ndiqni në:

Ministri Hyseni falënderon Emiratet e Bashkuara Arabe

Gjatë qëndrimit të tij në Nju- Jork, ministri Hyseni ka takuar edhe ministrin e Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, të cilin e ka falënderuar për njohjen e Kosovës nga vendi i tij.

Nju-Jork, 12 nëntor 2008
 
Gjatë qëndrimit të tij në Nju- Jork, ministri Hyseni ka takuar edhe ministrin e Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, të cilin e ka falënderuar për njohjen e Kosovës nga vendi i tij.

Ministri i Jashtëm i Emirateve të Bashkuara Arabe ka uruar institucionet dhe popullin e Kosovës për pavarësinë, si dhe ka premtuar që Emiratet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë përkrah Kosovës edhe në të ardhmen.

Kosova do të bëhet me status të anëtarit asociues në Organizatën e FrankofonisëZëvendësministri i Jashtëm Gjergj Deda vizitë zyrtare në Itali, kërkon thëllimin e bashkëpunimit mes dy vendeveMinistri i Jashtëm Pacolli: Rekomandimi pozitiv për liberalizimin e vizave një moment i rëndësishëm historik për vendin dhe qytetarëtAmbasadori Beqë Cufaj dorëzoi Kredencialet tek Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier