Na ndiqni në:

Dua Lipa merr çmim për kontribut në muzikë

Prishtinë, 18 tetor 2017- Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, është nderuar me një çmim “Ascap Vanguard” për ndikimin e saj në muzikë.

Lipa shijoi sukses të madh dhe u bë sensacion i muzikës pop me këngën “Neë Rules” të lansuar së fundmi.

“Jam shumë mirënjohëse që fitoj këtë çmim mes artistëve që i admiroj kaq shumë”, ka thënë Dua Lipa me këtë rast.

Me çmim për kontributin në muzikë u nderua edhe grupi “The Amazons”.

Ceremonia e çmimeve “ASCAP” mbahet çdo vit dhe prezantohet nga Shoqëria amerikane e kompozitorëve, autorëve dhe publikuesve, për hir të “ndikimit në zhanret e reja muzikore dhe zhvillimin e tyre”.

Kjo ceremoni për herë të parë u mbajt më 1996.

Burimi:http://www.kultplus.com/muzika/dua-lipa-merr-cmim-per-kontribut-ne-muzike-foto/

Dokumentari për Runikun e Petrit Halilajt shfaqet në WashingtonPrezantimi në Poloni, piktores Albana Ejupi i hap dyer të reja13-vjeçari nga Kosova, fitues i vendit të parë në “Palaio Faliro Guitar Festival” në AthinëKori “Siparantum” i Pejës përfaqëson Kosovën në festivalin koreve botërore në Francë